Ogród w stylu prowansalskim – 4 porady jak go urządzić

Prowansja – pachnąca lawendą i ziołami południowa część Francji – stała się inspiracją do stworzenia stylu prowansalskiego, popularnego między innymi w urządzaniu wnętrz. Są one pełne spokoju i romantycznych detali, które sprzyjają odpoczynkowi. Podobne cechy może mieć ogród urządzony wokół domu. Styl prowansalski w ogrodzie spodoba się zwłaszcza wszystkim osobom, które chcą traktować to miejsce przede wszystkim jako przestrzeń relaksu. Jak urządzić ogród w stylu prowansalskim – oto kilka najważniejszych wskazówek.

1.Charakterystyczne cechy ogrodu w stylu prowansalskim

Przestrzeń ogrodowa urządzona w stylu prowansalskim ma swobodny i nieco sentymentalny klimat. Nie znajdziemy tutaj sztywno przystrzyżonych żywopłotów czy misternie rozplanowanych rabat kwiatowych. Są za to nastrojowe zakątki, sprzyjające leniwemu relaksowi w upalne, pachnące ziołami i kwiatami popołudnia. Często pojawiają się również oczka wodne czy elementy architektury ogrodowej w romantycznym stylu: metalowe lub drewniane ławeczki, ceramiczne donice, a także skrzynki na kwiaty wykonane z kamienia lub drewna o przecieranej fakturze.

Kolorami dominującymi w ogrodach urządzonych w tym stylu są odcienie fioletu, różu, błękitu czy żółci oraz typowa dla Prowansji, lekko przybrudzona biel.

2. Jakie kwiaty powinny znaleźć się w ogrodzie w stylu prowansalskim?

Wśród kwiatów, które z pewnością powinny znaleźć swoje miejsce w ogrodzie w stylu prowansalskim, jest lawenda wąskolistna – roślina odporna na mróz. Jej kępy posadzone w większych grupach rozkwitają na fioletowo, przepięknie pachną i wyglądają oszałamiająco w pełni lata.

Klasyczne w stylu kompozycje z lawendą tworzymy, sadząc w ogrodzie prowansalskim róże oraz hortensje. Efektownym połączeniem na kwietnych rabatkach będzie także lawenda posadzona w towarzystwie drobniej kwitnącej kocimiętki, szałwii czy bylin: jeżówki purpurowej, pysznogłówki i tawułki.

Romantyczną atmosferę w ogrodzie prowansalskim stworzą pnącza, szczególnie wyjątkowo efektowna wisteria (glicynia) tworząca latem przepiękne kurtyny z różowo-fioletowych kwiatów czy bluszcz.

3. Zioła w ogrodzie prowansalskim

Ogród w stylu prowansalskim to nie tylko barwy, ale też charakterystyczne zapachy kojarzące się z południem Francji. Warto więc zadbać, aby znalazło się w nim miejsce na aromatyczne zioła. Można posadzić je w kamiennych doniczkach ustawionych na tarasie. Bazylia, cząber, oregano, mięta, tymianek czy majeranek nie tylko przeniosą nas zapachem do Prowansji, ale też sprawdzą się w środku lata jako wspaniałe przyprawy kuchenne.

4. Mała architektura ogrodowa w stylu prowansalskim

Przestrzeń zapraszającą do odpoczynku w ogrodzie prowansalskim stworzymy dzięki oryginalnym dodatkom i meblom ogrodowym w stylu vintage. Krzesła lub ławki mogą być wykonane z kutego metalu, z fantazyjnymi zdobieniami lub z drewna pomalowanego na biało. W tym wypadku mają proste kształty, kojarzące się nieco z designem skandynawskim. Sprawdzą się również meble ogrodowe wykonane z wikliny wyłożone miękkimi poduchami i kocami.

Świetnymi dodatkami okażą się oryginalne przedmioty wyszperane na targach staroci: metalowe bańki na mleko, gliniane garnki, zabytkowe konewki czy duże dzbany.

Jeśli marzy Ci się styl prowansalski w ogrodzie, a nie wiesz, od czego zacząć – skorzystaj z pomocy profesjonalnych firm przygotowujących projekty ogrodów przydomowych. Mogą one przygotować nie tylko projekt ogrodu wraz z wizualizacją i wesprzeć właścicieli na etapie jej realizacji, ale zająć się także późniejszą pielęgnacją zieleni wokół Twojego domu.

Projektowanie ogrodów Warszawa

mała architektura aranżacja ogrodów przydomowych

Tereny zielone wokół domu. Włochy.

Na zdjęciach roślinność śródziemnomorska. Krzewy, palmy i kaktusy, czyli jak wyglądają ogrody i tereny zielone wokół domów na południu. Niezwykłe drzewa, bujna roślinność. Inspirujące przykłady, niezwykłe miejsca. Z cyklu – Ogrodnik w podróży.