Ogród w stylu śródziemnomorskim

Rejony Morza Śródziemnego kojarzą się z wakacyjnym nastrojem luzu i relaksu. Nic dziwnego, że styl śródziemnomorski jest bardzo chętnie wybierany podczas aranżacji ogrodu. W końcu wielu z nas chętnie widziałoby mały skrawek słonecznych Grecji, Hiszpanii czy Włoch tuż pod swoimi oknami. Taki ogród jest wprost wymarzony, by w upalny letni dzień urządzić w nim sjestę. To miejsce, które wyjątkowo sprzyja odpoczynkowi. Pozwala wspaniale odprężyć się po codziennych trudach w wygodnym hamaku wysłanym miękkimi poduszkami i z ulubioną lekturą w dłoni.

Cechy charakterystyczne stylu śródziemnomorskiego w aranżacji ogrodu

Ogród w stylu śródziemnomorskim sprawia wrażenie nieco dzikie, jednak każdy element powinien zostać w nim starannie zaplanowany. Aranżacje ogrodów dążą do oddania radosnego, wakacyjnego klimatu basenu Morza Śródziemnego m.in. przy pomocy odpowiednich barw. Najważniejszymi są wśród nich naturalne odcienie pomarańczowego, żółci i błękitu oraz biel, poprzetykane wyrazistą czerwienią, fioletem lub różem. Na siatkach i pergolach nie powinno zabraknąć roślinności o pnących się pędach. Bardzo charakterystyczne dla stylu śródziemnomorskiego są umieszczone wśród zieleni okazałe ceramiczne donice wypełnione pachnącymi ziołami. Altany i tarasy powinny być miejscami przytulnymi, przewiewnymi i przywodzącymi na myśl leniwy relaks. Wygodne meble zasłane puchatymi poduchami idealnie komponują się z nastrojem odpoczynku. Jeżeli w ogrodzie znajdują się murki, to najlepiej, aby były one wyeksponowane i sprawiały wrażenie lekko naruszonych zębem czasu. Naturalne nierówności terenu doskonale pasują do charakteru ogrodu w stylu śródziemnomorskim, więc nie warto planować ich wyrównywania.

Rośliny, których nie powinno zabraknąć w ogrodzie śródziemnomorskim

Jakie rośliny do ogrodu w stylu śródziemnomorskim będą najbardziej odpowiednie? Wśród naszych nasadzeń powinny zagościć kojarzące się z drzewkami oliwnymi – oliwniki, bujne krzewy róż i hortensji czy zielony nawet zimą bukszpan. Lawenda lub szałwia nie tylko dodadzą fioletowych akcentów naszym rabatom, ale zachwycą świeżym ziołowym zapachem. W skrzynkach i ceramicznych doniczkach nie może zabraknąć majeranku, oregano, bazylii, tymianku oraz rozmarynu, które są wspaniałą ozdobą i z pewnością przydadzą się w kuchni. Winorośl jest charakterystycznym elementem roślinności śródziemnomorskiej do ogrodu. Możemy pozwolić jej piąć się po murku lub pergoli. Wśród bylin powinny znaleźć się cynie, szarłaty, kostrzewa czy juka. Kolorowe pelargonie, mirt i oleandry dopełnią klimatu szaty roślinnej naszego śródziemnomorskiego ogrodu.

Materiały podkreślające styl ogrodu

Projekty ogrodów w stylu śródziemnomorskim powinny uwzględnić rodzaj materiałów, jakimi posłużymy się podczas budowy małych elementów architektonicznych, jak altany czy tarasy oraz ścieżek, alejek i murków. Podłoże w aranżacji śródziemnomorskiej ma kojarzyć się ze spieczoną w słońcu ziemią, dlatego najlepiej sprawdzi się jasny kamień, wapień, piaskowiec czy terakota. Nie zapominajmy, aby umieścić w ogrodzie elementy błękitne, np. w formie skrzynek na zioła lub pomalowanych na niebiesko fragmentów muru

Wymagania i pielęgnacja ogrodu inspirowanego stylem śródziemnomorskim

Ogród śródziemnomorski ma zapewnić nam zacisze idealne do relaksu i – o ile został dobrze zaprojektowany – nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Taka aranżacja świetnie sprawdza się zarówno na małych, jak i większych powierzchniach. Pamiętajmy, że roślinność odpowiednia do stylu śródziemnomorskiego lubi nasłonecznione miejsca i wymaga odpowiedniego nawilżenia. Warto zadbać w takim ogrodzie o system nawadniający, który bardzo uprości pielęgnację zieleni.


Projektowanie ogrodów Warszawa – sprawdź szczegóły

Aranżacje ogrodów z oczkiem wodnym – co warto wziąć pod uwagę

Ostatnie lata dają się coraz bardziej we znaki pod względem temperatury. Jeśli jesteśmy więc posiadaczami własnego terenu wokół domu, warto pomyśleć o aranżacji ogrodu z oczkiem wodnym, które przynosi nie tylko ochłodę i ukojenie dla nerwów, ale jest także wyjątkowo efektownym jego elementem. Co warto wziąć pod uwagę, myśląc o stworzeniu takiego zakątka?

1. Zalety oczka wodnego w ogrodzie

Zbiornik wodny o nawet niewielkich rozmiarach w ogrodzie przydomowym zawsze korzystnie wpływa na jego urok. Dzięki niemu w ogrodzie powstaje ruch, a także zwiększa się nawilżenie powietrza, które jest znacznie świeższe. Wokół powstaje korzystny mikroklimat sprzyjający wypoczynkowi. Przede wszystkim zaś woda ma niebagatelne znaczenie dekoracyjne dla całości aranżacji ogrodów.

2. Jakiego rodzaju oczka wodne można stworzyć w przydomowym ogrodzie?

Tworząc aranżację ogrodu z oczkiem wodnym, musimy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Ważne jest jego usytuowanie, wielkość przestrzeni, jaką mamy do wykorzystania na ten cel czy funkcję zbiornika wodnego. Warto także dopasować jego rodzaj do stylu, w jakim utrzymany jest ogród.

W ogrodach angielskich dobrze będzie wyglądał nieregularny staw, przypominający naturalny zbiornik wodny, obrośnięty kwitnącą roślinnością wodną ze starannie dobraną architekturą ogrodową w rodzaju mola, tarasu drewnianego lub tarasu kompozytowego.

W ogrodach w stylu francuskim, śródziemnomorskim lub romantycznym sprawdzi się geometryczny zbiornik o rozmiarach dostosowanych do przestrzeni wokół domu. Bardzo często umieszczana jest w nim fontanna przynosząca dodatkowy chłód w gorące dni czy dekoracyjna rzeźba.

Tego rodzaju zbiorniki wodne jako element wyrafinowanej aranżacji wymagają dużo bardziej starannego przemyślenia, dlatego warto powierzyć ich stworzenie profesjonalistom, którzy zajmują się projektowaniem ogrodów.

Tarasy drewniane i tarasy kompozytowe Warszawa – sprawdź szczegóły

3. W jakim miejscu ogrodu warto umieścić oczko wodne?

Planując budowę oczka wodnego w ogrodzie weźmy przede wszystkim pod uwagę nasłonecznienie, ilość drzew w pobliżu, ich korzenie czy instalacje. Najlepszym miejscem będzie takie, w którym występuje zmienna ekspozycja na słońce. Zapewni ona roślinom posadzonym nad brzegami właściwą jego ilość, a jednocześnie nie dopuści do nadmiernego rozwoju glonów.

Jeżeli planujemy hodować w oczku ryby, jego głębokość musi wynosić minimum 1,5 metra, dzięki czemu bez problemu przeżyją one zimowe mrozy. Pamiętajmy też, że nadmierna ilość drzew nad oczkiem spowoduje konieczność częstego czyszczenia. Zalegające liście będą bowiem gnić i mocno je zanieczyszczać.

4. Z jakich materiałów można wykonać oczko wodne w ogrodzie?

Współcześnie na rynku dostępne są bardzo zróżnicowane technologie, dzięki którym w prosty sposób można wykonać oczka wodne. Od gotowych form z żywicy i polietylenu, przez zbiorniki z syntetycznej gumy lub kauczuku, specjalną folię polietylenową lub PVC do wykładania, po wylanie oczka z betonu.

Ten ostatni sposób wymaga sporych nakładów pracy, które warto powierzyć firmie specjalizującej się w projektowaniu ogrodów, dzięki czemu zyskamy pewność, że oczko zostanie wykonane profesjonalnie, a jego żywotność będzie sięgać nawet 50 lat.

Projektowanie ogrodów Warszawa – sprawdź oferty

Aranżacje ogrodów z tarasem – co warto wziąć pod uwagę?

Taras w atrakcyjny sposób otwiera przestrzeń domu na naturalne otoczenie. Jeśli odpowiednio zostanie wkomponowany w aranżację ogrodu, będzie stanowił jego przedłużenie i wspaniałe miejsce do wypoczynku, zwłaszcza w letnie dni. Jaki materiał warto wybrać na taras: deski drewniane czy kompozytowe? Jakie mogą być atrakcyjne aranżacje ogrodów z tarasem – oto nasze podpowiedzi.

Jakie jest najlepsze miejsce na taras?

Budując dom z tarasem, bierze się pod uwagę mnóstwo czynników decydujących o jego lokalizacji. Ważne jest, aby stanowił on swoistą enklawę dla mieszkańców, a więc powinien znajdować się w części działki, która jest osłonięta przed wzrokiem obcych osób. Należy go zlokalizować w miejscu, skąd będzie rozciągał się atrakcyjny widok na teren zielony – z daleka od takich miejsc, jak kompostownik, śmietnik, garaż czy wiata na samochód.

W zależności od upodobań mieszkańców, warto też zastanowić się, jak taras powinien być usytuowany względem stron świata. Pamiętajmy, że jeśli umieścimy go po stronie południowej i zachodniej, będzie silnie nasłoneczniony przez większą część dnia, a więc będzie wymagać dodatkowego zacienienia lub zadaszenia. Taras służący wypoczynkowi w upalne letnie popołudnia warto umiejscowić po stronie wschodniej lub północnej, gdzie światło będzie operować tylko rano lub będzie rozproszone.

Z czego można zbudować taras?

Do najpopularniejszych obecnie materiałów służących do wyłożenia tarasu należą deski drewniane lub kompozytowe. Jakie zalety ma taras drewniany, a jakie taras kompozytowy?

Deski tarasowe z drewna mają niepowtarzalną fakturę i kolor, są łatwe w obróbce i nie nagrzewają się nadmiernie, co pozwala nawet w pełnym słońcu chodzić po nich bosymi stopami. Mają jednak też trochę wad, które warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się, czy chcemy przy domu wykonać taras drewniany. Montaż desek drewnianych jest dość trudny dla osoby bez wprawy. Drewno ma także skłonności do wypaczania się, a ponadto wymaga sporych nakładów pracy przy jego konserwacji.

Deski kompozytowe są wykonywane z mączki drzewnej zmieszanej z materiałami o strukturze polimerowej. Są bardzo wytrzymałe, a ich odpowiednie wykończenie doskonale imituje kolor i fakturę drewna. To główne powody, dla których coraz częściej przy domu pojawia się taras kompozytowy. Montaż ułatwiają specjalne zestawy klipsów dołączane najczęściej do desek, a dodatkowym atutem dla osób ceniących swój czas jest fakt, że kompozytu nie trzeba często myć ani konserwować. Wśród wad tego materiału wymieniane jest jego zbytnie nagrzewanie w słońcu, przez co może być kłopotliwy do wykorzystania na bardziej nasłonecznionych tarasach. Może on też z upływem lat nieco tracić swą oryginalną barwę.

Jak zaaranżować ogród z tarasem?

Aranżacja ogrodu z tarasem jest najłatwiejsza, jeśli jest on położony na tym samym poziomie, co teren dookoła. Dzięki temu posadzone wokół niego i na nim samym rośliny w harmonijny sposób połączą go z zielenią ogrodową.

Jeśli taras góruje nad otoczeniem, znajdując się powyżej powierzchni ogrodu, warto połączyć go z nim łagodną skarpą, na której posadzimy rośliny. Pojemniki z roślinnością mogą stanąć również na schodach, zwłaszcza gdy będą one stanowić duże, szerokie płaszczyzny.

Jeśli marzysz o efektownej aranżacji tarasu i terenu zielonego wokół swojego domu, skorzystaj z pomocy firm przygotowujących i realizujących profesjonalnie projekty ogrodów. Dzięki temu masz pewność, że zarówno taras, jak i ogród staną się harmonijną, dostosowaną do indywidualnych warunków działki całością.

Projektowanie ogrodów Warszawa – sprawdź szczegóły

Ogród w stylu prowansalskim – 4 porady jak go urządzić

Prowansja – pachnąca lawendą i ziołami południowa część Francji – stała się inspiracją do stworzenia stylu prowansalskiego, popularnego między innymi w urządzaniu wnętrz. Są one pełne spokoju i romantycznych detali, które sprzyjają odpoczynkowi. Podobne cechy może mieć ogród urządzony wokół domu. Styl prowansalski w ogrodzie spodoba się zwłaszcza wszystkim osobom, które chcą traktować to miejsce przede wszystkim jako przestrzeń relaksu. Jak urządzić ogród w stylu prowansalskim – oto kilka najważniejszych wskazówek.

1.Charakterystyczne cechy ogrodu w stylu prowansalskim

Przestrzeń ogrodowa urządzona w stylu prowansalskim ma swobodny i nieco sentymentalny klimat. Nie znajdziemy tutaj sztywno przystrzyżonych żywopłotów czy misternie rozplanowanych rabat kwiatowych. Są za to nastrojowe zakątki, sprzyjające leniwemu relaksowi w upalne, pachnące ziołami i kwiatami popołudnia. Często pojawiają się również oczka wodne czy elementy architektury ogrodowej w romantycznym stylu: metalowe lub drewniane ławeczki, ceramiczne donice, a także skrzynki na kwiaty wykonane z kamienia lub drewna o przecieranej fakturze.

Kolorami dominującymi w ogrodach urządzonych w tym stylu są odcienie fioletu, różu, błękitu czy żółci oraz typowa dla Prowansji, lekko przybrudzona biel.

2. Jakie kwiaty powinny znaleźć się w ogrodzie w stylu prowansalskim?

Wśród kwiatów, które z pewnością powinny znaleźć swoje miejsce w ogrodzie w stylu prowansalskim, jest lawenda wąskolistna – roślina odporna na mróz. Jej kępy posadzone w większych grupach rozkwitają na fioletowo, przepięknie pachną i wyglądają oszałamiająco w pełni lata.

Klasyczne w stylu kompozycje z lawendą tworzymy, sadząc w ogrodzie prowansalskim róże oraz hortensje. Efektownym połączeniem na kwietnych rabatkach będzie także lawenda posadzona w towarzystwie drobniej kwitnącej kocimiętki, szałwii czy bylin: jeżówki purpurowej, pysznogłówki i tawułki.

Romantyczną atmosferę w ogrodzie prowansalskim stworzą pnącza, szczególnie wyjątkowo efektowna wisteria (glicynia) tworząca latem przepiękne kurtyny z różowo-fioletowych kwiatów czy bluszcz.

3. Zioła w ogrodzie prowansalskim

Ogród w stylu prowansalskim to nie tylko barwy, ale też charakterystyczne zapachy kojarzące się z południem Francji. Warto więc zadbać, aby znalazło się w nim miejsce na aromatyczne zioła. Można posadzić je w kamiennych doniczkach ustawionych na tarasie. Bazylia, cząber, oregano, mięta, tymianek czy majeranek nie tylko przeniosą nas zapachem do Prowansji, ale też sprawdzą się w środku lata jako wspaniałe przyprawy kuchenne.

4. Mała architektura ogrodowa w stylu prowansalskim

Przestrzeń zapraszającą do odpoczynku w ogrodzie prowansalskim stworzymy dzięki oryginalnym dodatkom i meblom ogrodowym w stylu vintage. Krzesła lub ławki mogą być wykonane z kutego metalu, z fantazyjnymi zdobieniami lub z drewna pomalowanego na biało. W tym wypadku mają proste kształty, kojarzące się nieco z designem skandynawskim. Sprawdzą się również meble ogrodowe wykonane z wikliny wyłożone miękkimi poduchami i kocami.

Świetnymi dodatkami okażą się oryginalne przedmioty wyszperane na targach staroci: metalowe bańki na mleko, gliniane garnki, zabytkowe konewki czy duże dzbany.

Jeśli marzy Ci się styl prowansalski w ogrodzie, a nie wiesz, od czego zacząć – skorzystaj z pomocy profesjonalnych firm przygotowujących projekty ogrodów przydomowych. Mogą one przygotować nie tylko projekt ogrodu wraz z wizualizacją i wesprzeć właścicieli na etapie jej realizacji, ale zająć się także późniejszą pielęgnacją zieleni wokół Twojego domu.

Projektowanie ogrodów Warszawa

Zakładanie trawnika w ogrodzie – od podstaw do zielonej łąki

Późna wiosna to najlepszy termin na rozpoczęcie prac nad zakładaniem trawnika. Zielona łąka wokół domu będzie cieszyć soczystością barw i miękkością murawy, jeśli odpowiednio przygotujemy teren i będziemy regularnie dbać o trawnik. Jak dbać o ogród, jeśli chcemy założyć efektowny, zielony trawnik oraz jak go pielęgnować – oto najważniejsze wskazówki.

Jak przygotować ziemię pod trawnik?

Powierzchnia, na której zamierzamy wysiać trawę, powinna zostać najpierw dokładnie przekopana, mniej więcej na głębokość 20-30 cm. Jeśli rosną na niej chwasty jednoroczne i wieloroczne, pracę należy rozpocząć od ich usunięcia. Opryskuje się je mieszanką herbicydu i siarczanu amonu, które po ok. 3 tygodniach spowodują ich zaschnięcie. Wtedy rozsypujemy na nich substrat torfowy, ziemię kompostową lub obornik.

Przed samym wysiewem warto natomiast dodatkowo odżywić ziemię nawozem wieloskładnikowym. Rozsypany nawóz wyrównujemy grabiami, mieszając go z wierzchnią warstwą gleby i lekko udeptujemy powierzchnią, depcząc ją lub używając specjalnego narzędzia do wałowania.

Zakładanie trawnika poprzedzamy także dokładnym zlaniem terenu wodą i kolejnym wyrównaniem wszystkich nierówności, które mogły w tym czasie powstać.

Wysiewanie trawnika – jak wykonać?

Nasiona są dostępne w postaci gotowych już mieszanek z trawami gazonowymi (trawnikowymi), które należy wybrać, biorąc pod uwagę sposób użytkowania przyszłego trawnika oraz warunki panujące w wybranym na niego miejscu, np. dużo cienia lub nasłonecznienie przez większą część dnia.

Rozsiewanie wcześniej wybranej mieszanki najlepiej wykonać w nieco pochmurny i bezwietrzny dzień. Można je rozsypywać ręcznie, dość gęsto po powierzchni gleby lub użyć siewnika, dającego dokładne i równomierne efekty.

Następnie nasiona przykrywamy lekko ziemią, delikatnie je grabiąc i starając się nie zsuwać ich w jedno miejsce. Jeśli powierzchnia przyszłego trawnika jest niewielka, można na nasionach położyć około 2 cm substratu torfowego utrzymującego naturalną wilgotność gleby. Na koniec ziemię należy raz jeszcze udeptać lub wykonać jej wałowanie. Dla ochrony przed ptakami, na wierzchu można położyć włókninę zapewniającą równomierne kiełkowanie trawy.

Jak dbać o trawnik w ogrodzie?

W trakcie kiełkowania trawy bardzo ważne jest regularne zraszanie powierzchni przyszłej zielonej łąki. Pierwsze wzrosty widoczne będą po około 2 tygodniach, a wszystkie wysiane nasiona zakiełkują w czasie do 4 tygodni. Jeżeli na terenie trawnika pozostały jednak puste miejsca, należy dosiać odpowiednią ilość mieszanki nasion.

Trawa będzie bujna i zielona pod warunkiem jej systematycznego podlewania i podcinania. W przypadku dużych powierzchni najlepiej sprawdzają się systemy nawadniania lub zraszaczy ciśnieniowych montowanych jeszcze przed założeniem trawnika, dzięki którym codzienne podlewanie nie będzie zajmowało zbyt wiele czasu. Przycinanie należy wykonywać natomiast przynajmniej raz na tydzień.

Jeśli chcesz cieszyć się pięknym, zadbanym trawnikiem, a powierzchnia ogrodu jest wyjątkowo duża i brakuje Ci na to czasu, skorzystaj z usług firm ogrodniczych zajmujących się planowaniem, tworzeniem i pielęgnacją terenów zielonych.

Zakładanie trawnika Warszawa

System nawadniania Warszawa – zadbany trawnik wokół Twojego domu.

Trendy ogrodowe w 2019 roku – sprawdź co będzie modne

Ogród jest dumą i wizytówką właściciela oraz ozdobą domu. Jeżeli chcesz, aby otoczenie Twojego domu było na czasie, zapoznaj się z trendami ogrodowymi na rok 2019. Miejscem, w którym kształtuje się moda w ogrodnictwie, jest organizowana corocznie w maju przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze wystawa Chelsea Flower Show. Na to wydarzenie czekają niecierpliwie wszyscy miłośnicy ogrodów oraz osoby zajmujące się zawodowo projektowaniem zielonych przestrzeni. Najbliższa wystawa odbędzie się w dniach 21. – 25. maja 2019 roku. Jednak już teraz prezentujemy najpiękniejsze trendy ogrodnicze, które mogą być dla Ciebie ciekawą inspiracją.

Dodatki w ogrodzie w kolorze rdzy

Najmodniejszym elementem w aranżacji ogrodów ogłoszona została rdza. Może brzmi to nietypowo i kontrowersyjnie, jednak zardzewiałe ozdoby ogrodowe są obecnie na topie. Prezentują się dość intrygująco, a ich barwa pięknie harmonizuje z otaczającą zielenią liści. Jeżeli pragniesz dodać modnego szyku Twojemu przydomowemu ogródkowi, zadbaj o rdzawe drobiazgi, np. skrzynkę czy mebel ogrodowy pokryty rdzą. Posadź na rabatach kwiaty kwitnące na brązowo, jak mieczyki lub dalie.

Najmodniejsze kwiaty w 2019 roku

Na wystawie w Londynie w 2018 roku prezentowano odmiany kwiatów, jakich nie powinno zabraknąć w modnym ogrodzie. Delikatne maki, które kojarzą się z ulotnością, lecz także swojskim, wiejskim charakterem dodadzą świeżości w aranżacji ogrodu. W 2019 roku trend ten warto podtrzymać i wykorzystać do stworzenia urokliwego zieleńca wokół domu. Popularne będą także miniaturowe odmiany dalii z kolorowymi liśćmi.

Kwiaty i warzywa do ogrodu

Ciekawym trendem w projektach ogrodów jest nietypowe połączenie roślin ozdobnych z użytkowymi. Połączenie kwiatów i warzyw może wyglądać niezwykle intrygująco. Dlatego – jeżeli chcesz podążyć za trendami ogrodowymi – zaplanuj warzywniak, który ozdobisz kolorowymi kwiatami. Część kwiatów może być jadalna i świetnie nadawać się do przyrządzania odświeżających sałatek, dlatego może warto posiać je w sąsiedztwie warzyw. Do takich smakowitych kwiatów zaliczają się nasturcje, ogóreczniki lub lawenda. Sałaty czy zioła mogą prezentować się równie pięknie jak rośliny ozdobne.

Fiolet – modny kolor w ogrodzie

Podczas ubiegłorocznej wystawy Chelsea Flower Show za najmodniejszy kolor roku uznany został fiolet. Zadbaj, by w Twoim ogrodzie nie zabrakło kwiatów o kielichach w tym niezwykle tajemniczym odcieniu. Możesz wybierać wśród odmian irysów, orlików czy szałwii. Fioletowe kwiatostany prezentują się wyjątkowo dostojnie i elegancko na tle otaczającej zieleni.

Elegancja i szyk w przydomowym ogrodzie

W modnym ogrodzie koniecznie powinny znaleźć się eleganckie, designerskie dodatki. Czas mebli ogrodowych nawiązujących do natury, samodzielnie zbitych z palet lub wykonanych z wikliny przemija. Teraz elementy te powinny wyglądać luksusowo i być wykonane z drogich, szlachetnych materiałów.

Trendy ogrodowe w 2019 roku – podsumowanie

Prezentowane trendy w aranżacji ogrodów zapewne dla wielu osób staną się inspiracją. Warto je śledzić, aby być na czasie z ogrodowymi nowinkami. Jednak nie ma sensu za wszelką cenę wdrażać wszystkich przedstawionych podczas zeszłorocznej wystawy w Londynie pomysłów. Każdy ogród jest inny i niekoniecznie modne rozwiązania będą do niego dobrze pasować. Czerp zatem z ogrodowej mody wszystko to, co dla Ciebie najlepsze oraz najbardziej zgodne z Twoim gustem. W efekcie będziesz mógł ciesz się swoim pięknym i wyjątkowym ogrodem!

Nie wiesz, jak zaaranżować modny ogród? Projektowanie ogrodów Warszawa – dowiedz się więcej

Projektowanie ogrodu – przegląd stylów ogrodowych

W projektowaniu ogrodów wyróżnia się wiele charakterystycznych stylów. Jedne nawiązują do natury, inne zawierają elementy symboliczne i mistyczne, są także ogrody urządzone z ogromną precyzją i dbałością o najdrobniejszy szczegół. Wśród tego bogactwa inspiracji możesz wybrać styl, który najlepiej oddaje Twoje upodobania, charakter i poczucie estetyki. Ogród uchodzi wszak za wizytówkę właściciela, która wiele potrafi o nim powiedzieć. Przedstawiamy Ci kilka najbardziej znanych stylów w aranżacji ogrodów. Być może poczujesz, że któryś z nich jest właśnie dla Ciebie. A może z ich pomocą stworzysz własny, unikalny ogrodowy styl?

Ogród w stylu holenderskim

Ogród holenderski stanowi połączenie bujnej nieujarzmionej zieleni z uporządkowaną klasyką. Elementem wprowadzającym harmonię są równo posadzone eleganckie rośliny cebulkowe, na czele z symbolizującymi Holandię tulipanami. Wyróżniającym ten styl w aranżacji ogrodów elementem jest brak sztucznych ogrodzeń. Zastępują je naturalne, zielone żywopłoty, które mogą być przystrzyżone w fantazyjne kształty. W ogrodach holenderskich pojawiają się elementy dekoracyjne wykonane z marmuru, w postaci donic lub wyrzeźbionych figur. Meble pojawiające się w ogrodach urządzonych w stylu holenderskim są raczej proste i klasyczne.

Ogród angielski

Ideą przyświecającą w czasie projektowania ogrodu w stylu angielskim powinno być naśladowanie natury. Rośliny w ogrodzie angielskim są nasadzone chaotycznie, zgrupowania drzew i krzewów mają nieregularne rozmieszczenie. Nie znajdziemy tutaj geometrycznych i równomiernych kształtów oraz wystrzyżonych krzewów bądź żywopłotów. W ogrodzie angielskim cenione są naturalne nierówności terenu. Ścieżki prowadzące do poszczególnych części ogrodu są krzywe i mają nieregularny przebieg. Ciekawymi ozdobami mogą być rzeźby ustawione w różnych zakątkach, harmonijnie wkomponowane w zieleń otaczającej je roślinności. Ten ogrodowy styl jest niezwykle romantyczny. Pełno w nim tajemniczych zakamarków, czasami wręcz nieco mrocznych, wprost stworzonych do pogrążenia się w zadumie. Duży trawnik, fragment łąki, usypisko kamieni, które imituje ruiny starej budowli, skryte wśród zarośli oczko wodne to elementy, które pomogą Ci stworzyć wyjątkowy klimat angielskiego ogrodu. Dumą angielskiego ogrodnika jest idealnie utrzymany, gęsty trawnik.

Ogród w stylu wiejskim

Ogród w stylu wiejskim możesz stworzyć nawet na niewielkiej przestrzeni. Rustykalnego klimatu nadają mu kwitnące piwonie, łubiny oraz lilie. Ważnym jego elementem są krzewy bzu lub jaśminu, a także powszechne i tradycyjne dla polskiej wsi drzewa owocowe, jak jabłoń, grusza czy śliwa. Stare drzewostany doskonale podkreślają charakter ogrodu wiejskiego i są w nim pożądanym elementem. Rośliny rosnące na rabatach mogą swobodnie położyć się na trawnik i płynnie w niego przechodzić. Drewniane i wiklinowe meble oraz elementy ogrodzenia idealnie wpisują się w styl wiejski. Aranżacja ogrodu powinna być kolorowa i radosna oraz sprawiać przytulne, wyjątkowo swojskie i bezpretensjonalne wrażenie.

Ogród nowoczesny

Nowoczesny styl w ogrodzie przejawia się w minimalizmie, harmonii i porządku. Znajdziemy tutaj równo wymierzone ścieżki oraz krzewy starannie przystrzyżone w kształt kul bądź stożków. W ogrodzie w stylu nowoczesnym nie ma miejsca na przypadkowość i bujne, naturalne krzewienie się roślinności. Urokliwe, tajemnicze zakamarki zupełnie nie pasują do tej wizji i nie uwzględnia się ich podczas projektowania ogrodów. Nowoczesny ogród powinien być miejscem, w którym właściciel może spokojnie wypocząć i nie musi poświęcać wiele czasu na jego utrzymanie i pielęgnację. Z tego powodu do urządzenia ogrodu w nowoczesnym wydaniu wybierane są rośliny mało wymagające i niekłopotliwe. Meble powinny zapewniać komfortowy odpoczynek i wyróżniać się nowoczesną linią.

Ogród chiński

Ogród w stylu chińskim musi zawierać kilka elementów zgodnych ze sztuką feng – shui. Niezmiernie ważną zasadą jest minimalizm i prostota. Według tradycji, chiński ogród powinien składać się z nieparzystej liczby elementów. Istotną jego częścią jest woda, która symbolizuje życie. W ogrodach urządzonych w stylu chińskim występują kamienie, stanowiące symbol gór i formacji skalnych. Ścieżki w tego rodzaju aranżacji są wyłożone płaskimi kamieniami. Ich układ wije się w asymetryczny sposób. Wśród roślin królują odpowiednio poprzycinane drzewa, kwiaty piwonii, orchidee oraz chryzantemy.

Potrzebujesz pomocy w aranżacji ogrodu w wymarzonym stylu? Projektowanie ogrodów Warszawa – dowiedz się więcej