System nawadniania ogrodów – o czym warto wiedzieć?

Ostatnie lata cechują się wyjątkowo niską sumą opadów. Przedłużające się okresy suszy sprawiają, że najbardziej pilną potrzebą roślin w przydomowych ogrodach staje się odpowiednie nawodnienie. Podlewanie przy pomocy węża lub konewki jest w przypadku większego ogrodu czynnością bardzo czasochłonną i mało efektywną. W takiej sytuacji doskonałym pomysłem jest montaż systemu nawadniania ogrodów, który pozwoli zaoszczędzić czas i optymalnie wykorzystać wodę przez rośliny. W czasie projektowania ogrodu warto zaplanować rozmieszczenie urządzeń, które pomogą zapewnić roślinności optymalną wilgotność.

Jakie są podstawowe rodzaje urządzeń nawadniających do ogrodu?

Instalację nawadniającą można podzielić na zraszacze i urządzenia do nawadniania kropelkowego. Jak nazwa wskazuje, zraszacze dozują wodę w sposób imitujący opady atmosferyczne, które zraszają nasz ogród. Tą metodą można podlewać zarówno małe, jak i duże obszary zieleni. Istnieje kilka rodzajów zraszaczy, np. statyczne, wytwarzające stały strumień wody, czy rotacyjne i turbinowe, które mogą się poruszać. Ich dobór zależy m.in. od ukształtowania powierzchni, struktury gleby, wielkości obszaru, który ma zostać zroszony czy typu roślinności. System nawadniania kropelkowego jest szczególnym rodzajem dostarczania wilgoci, gdyż aplikuje wodę w wyjątkowo precyzyjny sposób bezpośrednio pod korzenie roślin. Dozowanie wody z użyciem linii kroplujących pozwala maksymalnie ograniczyć jej straty spowodowane parowaniem.

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na system nawadniania?

Użycie systemów nawadniania ogrodu poprawia stosunki wodne w glebie. Z pewnością jest to rozwiązanie niezbędne dla ogrodów o znacznej powierzchni, gdzie ręczne podlewanie pochłania znaczne ilości czasu. Szczególną wygodę zapewniają automatyczne systemy nawadniające, które dzięki programatorowi można ustawić w taki sposób, że nawadnianie ogrodu nie będzie praktycznie wymagało naszej ingerencji. Dzięki temu w sytuacji dłuższej nieobecności spowodowanej np. wyjazdem na urlop możemy być pewni, że po powrocie zastaniemy roślinność ogrodową w dobrej kondycji. Istotną zaletą uwzględnienia systemów nawadniających w planowaniu ogrodu jest oszczędność wody i optymalizacja jej wykorzystania przez rośliny, szczególnie gdy używamy linii kroplującej. Pamiętajmy, by programować pracę systemów nawadniających na godziny ranne lub wieczorne, pozwoli to uniknąć odparzeń i uszkodzeń roślin spowodowanych ekspozycją wilgotnych liści na słońce.

Jak dobrać system nawadniający idealny dla roślin w swoim ogrodzie?

Jeżeli posiadamy duży ogród o skomplikowanej architekturze, warto pozostawić projektowanie systemów nawadniania profesjonalnej firmie. Dzięki temu zyskamy pewność, że konstrukcja sieci nawadniającej jest optymalna i będzie sprawnie pełnić swoją funkcję. Dobór sposobu podawania wody powinien być zoptymalizowany względem zasadzonych roślin. Do podlewania trawników najlepiej posłużą zraszacze wynurzalne. W spoczynku dysze ukryte są pod darnią, co pozwala wygodnie kosić trawę. Gdy urządzenie zostaje uruchomione pod wpływem ciśnienia wody wynurza się i rozpoczyna pracę. Dla wyższych roślin takich jak krzewy czy byliny wystarczy montaż zraszaczy niewynurzalnych. Skalniaki, rabaty obsadzone niskimi roślinami, gatunki szczególnie delikatne powinny być nawadnianie przy pomocy precyzyjnej linii kroplującej.


Nawadnianie ogrodów Warszawa – sprawdź szczegóły

Strona / opinie