Ogród w stylu śródziemnomorskim

Rejony Morza Śródziemnego kojarzą się z wakacyjnym nastrojem luzu i relaksu. Nic dziwnego, że styl śródziemnomorski jest bardzo chętnie wybierany podczas aranżacji ogrodu. W końcu wielu z nas chętnie widziałoby mały skrawek słonecznych Grecji, Hiszpanii czy Włoch tuż pod swoimi oknami. Taki ogród jest wprost wymarzony, by w upalny letni dzień urządzić w nim sjestę. To miejsce, które wyjątkowo sprzyja odpoczynkowi. Pozwala wspaniale odprężyć się po codziennych trudach w wygodnym hamaku wysłanym miękkimi poduszkami i z ulubioną lekturą w dłoni.

Cechy charakterystyczne stylu śródziemnomorskiego w aranżacji ogrodu

Ogród w stylu śródziemnomorskim sprawia wrażenie nieco dzikie, jednak każdy element powinien zostać w nim starannie zaplanowany. Aranżacje ogrodów dążą do oddania radosnego, wakacyjnego klimatu basenu Morza Śródziemnego m.in. przy pomocy odpowiednich barw. Najważniejszymi są wśród nich naturalne odcienie pomarańczowego, żółci i błękitu oraz biel, poprzetykane wyrazistą czerwienią, fioletem lub różem. Na siatkach i pergolach nie powinno zabraknąć roślinności o pnących się pędach. Bardzo charakterystyczne dla stylu śródziemnomorskiego są umieszczone wśród zieleni okazałe ceramiczne donice wypełnione pachnącymi ziołami. Altany i tarasy powinny być miejscami przytulnymi, przewiewnymi i przywodzącymi na myśl leniwy relaks. Wygodne meble zasłane puchatymi poduchami idealnie komponują się z nastrojem odpoczynku. Jeżeli w ogrodzie znajdują się murki, to najlepiej, aby były one wyeksponowane i sprawiały wrażenie lekko naruszonych zębem czasu. Naturalne nierówności terenu doskonale pasują do charakteru ogrodu w stylu śródziemnomorskim, więc nie warto planować ich wyrównywania.

Rośliny, których nie powinno zabraknąć w ogrodzie śródziemnomorskim

Jakie rośliny do ogrodu w stylu śródziemnomorskim będą najbardziej odpowiednie? Wśród naszych nasadzeń powinny zagościć kojarzące się z drzewkami oliwnymi – oliwniki, bujne krzewy róż i hortensji czy zielony nawet zimą bukszpan. Lawenda lub szałwia nie tylko dodadzą fioletowych akcentów naszym rabatom, ale zachwycą świeżym ziołowym zapachem. W skrzynkach i ceramicznych doniczkach nie może zabraknąć majeranku, oregano, bazylii, tymianku oraz rozmarynu, które są wspaniałą ozdobą i z pewnością przydadzą się w kuchni. Winorośl jest charakterystycznym elementem roślinności śródziemnomorskiej do ogrodu. Możemy pozwolić jej piąć się po murku lub pergoli. Wśród bylin powinny znaleźć się cynie, szarłaty, kostrzewa czy juka. Kolorowe pelargonie, mirt i oleandry dopełnią klimatu szaty roślinnej naszego śródziemnomorskiego ogrodu.

Materiały podkreślające styl ogrodu

Projekty ogrodów w stylu śródziemnomorskim powinny uwzględnić rodzaj materiałów, jakimi posłużymy się podczas budowy małych elementów architektonicznych, jak altany czy tarasy oraz ścieżek, alejek i murków. Podłoże w aranżacji śródziemnomorskiej ma kojarzyć się ze spieczoną w słońcu ziemią, dlatego najlepiej sprawdzi się jasny kamień, wapień, piaskowiec czy terakota. Nie zapominajmy, aby umieścić w ogrodzie elementy błękitne, np. w formie skrzynek na zioła lub pomalowanych na niebiesko fragmentów muru

Wymagania i pielęgnacja ogrodu inspirowanego stylem śródziemnomorskim

Ogród śródziemnomorski ma zapewnić nam zacisze idealne do relaksu i – o ile został dobrze zaprojektowany – nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Taka aranżacja świetnie sprawdza się zarówno na małych, jak i większych powierzchniach. Pamiętajmy, że roślinność odpowiednia do stylu śródziemnomorskiego lubi nasłonecznione miejsca i wymaga odpowiedniego nawilżenia. Warto zadbać w takim ogrodzie o system nawadniający, który bardzo uprości pielęgnację zieleni.


Projektowanie ogrodów Warszawa – sprawdź szczegóły

Jak zadbać o rośliny w przydomowym ogrodzie?

Zadbany ogród jest niewątpliwie dumą jego właściciela. Jednak aby rośliny pięknie się prezentowały, wymagają nakładu systematycznej pracy. Pielęgnacja roślinności w ogrodzie przydomowym pochłania sporo czasu. Jednak wszyscy, którzy kochają ogrody, nie myślą o włożonym w nie wysiłku w kategorii obowiązku, lecz przyjemności. Aby właściwie zadbać o przydomowe rośliny niezbędna jest wiedza i doświadczenie. Jak dbać o ogród, aby był dla nas źródłem satysfakcji i radości? Przedstawiamy najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne, które stanowią podstawę zapewnienia roślinom odpowiednich warunków do życia.

Niezbędne narzędzia do prac ogrodniczych

Nim przystąpisz do prac w ogrodzie, koniecznie zaopatrz się w niezbędny do tego sprzęt. Po zimie warto zajrzeć do komórki na narzędzia i upewnić się czy żadne z narzędzi nie wymaga naprawy lub konserwacji. Z pewnością wśród przyborów do robót ogrodowych powinny znaleźć się, motyka, grabki, szpadel, mocna miotła, łopata, sekator, mała piła ręczna i widły. Koniecznie zadbaj o sprawną kosiarkę do trawnika. Wśród przydatnych w ogrodzie przedmiotów warto wymienić również: paliki, mocny sznurek, wiadro, koszyki lub inne pojemniki, konewkę i robocze rękawice.

Woda – źródło życia w Twoim ogrodzie

Już na etapie projektu ogrodu należy zająć się niezmiernie istotną dla życia roślin kwestią, mianowicie dostępem do wody. Bowiem jak pielęgnować ogród przydomowy, gdy wodę do niego trzeba donosić z daleka wiadrem lub konewką? Aby dostarczanie niezbędnego dla roślin płynu nie zajmowało zbyt wiele czasu i wysiłku, warto rozważyć założenie profesjonalnego systemu nawadniania, który w bardzo wydajny sposób zadba o właściwy poziom wilgoci w glebie. Bardzo przydatnym urządzeniem, które ułatwi Ci szybkie podlanie większej powierzchni, jest zraszacz. Wydawać by się mogło, że podlewanie roślin to banalna sprawa. Okazuje się jednak, że aby zapewnić roślinności ogrodowej optymalne warunki wzrostu i kwitnienia, niezbędna jest wiedza o tym, kiedy, ile i jak często powinno się nawadniać poszczególne gatunki. Pomyśl koniecznie o postawieniu w ogrodzie zbiornika na deszczówkę. Woda z naturalnych opadów atmosferycznych świetnie nadaje się dla roślin.

System nawadniania ogrodów – sprawdź szczegóły

Właściwe nawożenie roślin w ogrodzie to podstawa

Aby zapewnić roślinności w ogrodzie przydomowym optymalne warunki rozwoju, niezbędne jest dostarczenie im nie tylko właściwej ilości wody, lecz także odżywczych związków mineralnych i organicznych. Każda osoba zajmująca się ogrodem powinna posiąść przynajmniej podstawową wiedzę o nawożeniu. Dobór odpowiednich nawozów musi zostać poprzedzony diagnozą gleby, np. podłoże piaszczyste wymaga bardziej intensywnego nawożenia i wzbogacenia próchnicą. Istotne dla prawidłowego użycia nawozów organicznych i mineralnych są też potrzeby bytowe posadzonych w ogrodzie gatunków roślin, z których każdy ma indywidualne wymagania w zakresie związków odżywczych.

Walka z chwastami w ogrodzie

Każdy właściciel ogrodu musi dbać, by jego rabaty nie uległy zachwaszczeniu. Pielenie grządek powinno odbywać się systematycznie. Znaczne łatwiej usunąć kilka pojedynczych chwastów niż wyrywać je, gdy już się rozkrzewią. Pamiętaj, by usuwać niepożądane rośliny nim zaczną kwitnąć i wytwarzać nasiona oraz zanim ich kłącza i rozłogi się rozrosną. Dzięki temu zapobiegniesz rozmnażaniu oraz rozprzestrzenianiu się chwastów.

Właściwy projekt to wygoda w czasie pielęgnacji

Aby prace ogrodowe nie zabierały Ci zbyt wiele czasu i nie sprawiały nadmiernych trudności, zaplanuj starannie swój przydomowy ogródek. Ścieżki w odpowiednich miejscach, dogodne ujęcie wody czy system zraszaczy z pewnością ułatwią Ci pielęgnację roślin, a Ty zyskasz więcej czasu na relaks wśród ogrodowej zieleni. Jeżeli chcesz, możesz powierzyć pracę firmie, której specjalnością jest projektowanie ogrodów.


Projektowanie ogrodów w Warszawie – sprawdź ofertę

Aranżacje ogrodów z oczkiem wodnym – co warto wziąć pod uwagę

Ostatnie lata dają się coraz bardziej we znaki pod względem temperatury. Jeśli jesteśmy więc posiadaczami własnego terenu wokół domu, warto pomyśleć o aranżacji ogrodu z oczkiem wodnym, które przynosi nie tylko ochłodę i ukojenie dla nerwów, ale jest także wyjątkowo efektownym jego elementem. Co warto wziąć pod uwagę, myśląc o stworzeniu takiego zakątka?

1. Zalety oczka wodnego w ogrodzie

Zbiornik wodny o nawet niewielkich rozmiarach w ogrodzie przydomowym zawsze korzystnie wpływa na jego urok. Dzięki niemu w ogrodzie powstaje ruch, a także zwiększa się nawilżenie powietrza, które jest znacznie świeższe. Wokół powstaje korzystny mikroklimat sprzyjający wypoczynkowi. Przede wszystkim zaś woda ma niebagatelne znaczenie dekoracyjne dla całości aranżacji ogrodów.

2. Jakiego rodzaju oczka wodne można stworzyć w przydomowym ogrodzie?

Tworząc aranżację ogrodu z oczkiem wodnym, musimy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Ważne jest jego usytuowanie, wielkość przestrzeni, jaką mamy do wykorzystania na ten cel czy funkcję zbiornika wodnego. Warto także dopasować jego rodzaj do stylu, w jakim utrzymany jest ogród.

W ogrodach angielskich dobrze będzie wyglądał nieregularny staw, przypominający naturalny zbiornik wodny, obrośnięty kwitnącą roślinnością wodną ze starannie dobraną architekturą ogrodową w rodzaju mola, tarasu drewnianego lub tarasu kompozytowego.

W ogrodach w stylu francuskim, śródziemnomorskim lub romantycznym sprawdzi się geometryczny zbiornik o rozmiarach dostosowanych do przestrzeni wokół domu. Bardzo często umieszczana jest w nim fontanna przynosząca dodatkowy chłód w gorące dni czy dekoracyjna rzeźba.

Tego rodzaju zbiorniki wodne jako element wyrafinowanej aranżacji wymagają dużo bardziej starannego przemyślenia, dlatego warto powierzyć ich stworzenie profesjonalistom, którzy zajmują się projektowaniem ogrodów.

Tarasy drewniane i tarasy kompozytowe Warszawa – sprawdź szczegóły

3. W jakim miejscu ogrodu warto umieścić oczko wodne?

Planując budowę oczka wodnego w ogrodzie weźmy przede wszystkim pod uwagę nasłonecznienie, ilość drzew w pobliżu, ich korzenie czy instalacje. Najlepszym miejscem będzie takie, w którym występuje zmienna ekspozycja na słońce. Zapewni ona roślinom posadzonym nad brzegami właściwą jego ilość, a jednocześnie nie dopuści do nadmiernego rozwoju glonów.

Jeżeli planujemy hodować w oczku ryby, jego głębokość musi wynosić minimum 1,5 metra, dzięki czemu bez problemu przeżyją one zimowe mrozy. Pamiętajmy też, że nadmierna ilość drzew nad oczkiem spowoduje konieczność częstego czyszczenia. Zalegające liście będą bowiem gnić i mocno je zanieczyszczać.

4. Z jakich materiałów można wykonać oczko wodne w ogrodzie?

Współcześnie na rynku dostępne są bardzo zróżnicowane technologie, dzięki którym w prosty sposób można wykonać oczka wodne. Od gotowych form z żywicy i polietylenu, przez zbiorniki z syntetycznej gumy lub kauczuku, specjalną folię polietylenową lub PVC do wykładania, po wylanie oczka z betonu.

Ten ostatni sposób wymaga sporych nakładów pracy, które warto powierzyć firmie specjalizującej się w projektowaniu ogrodów, dzięki czemu zyskamy pewność, że oczko zostanie wykonane profesjonalnie, a jego żywotność będzie sięgać nawet 50 lat.

Projektowanie ogrodów Warszawa – sprawdź oferty

Aranżacje ogrodów z tarasem – co warto wziąć pod uwagę?

Taras w atrakcyjny sposób otwiera przestrzeń domu na naturalne otoczenie. Jeśli odpowiednio zostanie wkomponowany w aranżację ogrodu, będzie stanowił jego przedłużenie i wspaniałe miejsce do wypoczynku, zwłaszcza w letnie dni. Jaki materiał warto wybrać na taras: deski drewniane czy kompozytowe? Jakie mogą być atrakcyjne aranżacje ogrodów z tarasem – oto nasze podpowiedzi.

Jakie jest najlepsze miejsce na taras?

Budując dom z tarasem, bierze się pod uwagę mnóstwo czynników decydujących o jego lokalizacji. Ważne jest, aby stanowił on swoistą enklawę dla mieszkańców, a więc powinien znajdować się w części działki, która jest osłonięta przed wzrokiem obcych osób. Należy go zlokalizować w miejscu, skąd będzie rozciągał się atrakcyjny widok na teren zielony – z daleka od takich miejsc, jak kompostownik, śmietnik, garaż czy wiata na samochód.

W zależności od upodobań mieszkańców, warto też zastanowić się, jak taras powinien być usytuowany względem stron świata. Pamiętajmy, że jeśli umieścimy go po stronie południowej i zachodniej, będzie silnie nasłoneczniony przez większą część dnia, a więc będzie wymagać dodatkowego zacienienia lub zadaszenia. Taras służący wypoczynkowi w upalne letnie popołudnia warto umiejscowić po stronie wschodniej lub północnej, gdzie światło będzie operować tylko rano lub będzie rozproszone.

Z czego można zbudować taras?

Do najpopularniejszych obecnie materiałów służących do wyłożenia tarasu należą deski drewniane lub kompozytowe. Jakie zalety ma taras drewniany, a jakie taras kompozytowy?

Deski tarasowe z drewna mają niepowtarzalną fakturę i kolor, są łatwe w obróbce i nie nagrzewają się nadmiernie, co pozwala nawet w pełnym słońcu chodzić po nich bosymi stopami. Mają jednak też trochę wad, które warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się, czy chcemy przy domu wykonać taras drewniany. Montaż desek drewnianych jest dość trudny dla osoby bez wprawy. Drewno ma także skłonności do wypaczania się, a ponadto wymaga sporych nakładów pracy przy jego konserwacji.

Deski kompozytowe są wykonywane z mączki drzewnej zmieszanej z materiałami o strukturze polimerowej. Są bardzo wytrzymałe, a ich odpowiednie wykończenie doskonale imituje kolor i fakturę drewna. To główne powody, dla których coraz częściej przy domu pojawia się taras kompozytowy. Montaż ułatwiają specjalne zestawy klipsów dołączane najczęściej do desek, a dodatkowym atutem dla osób ceniących swój czas jest fakt, że kompozytu nie trzeba często myć ani konserwować. Wśród wad tego materiału wymieniane jest jego zbytnie nagrzewanie w słońcu, przez co może być kłopotliwy do wykorzystania na bardziej nasłonecznionych tarasach. Może on też z upływem lat nieco tracić swą oryginalną barwę.

Jak zaaranżować ogród z tarasem?

Aranżacja ogrodu z tarasem jest najłatwiejsza, jeśli jest on położony na tym samym poziomie, co teren dookoła. Dzięki temu posadzone wokół niego i na nim samym rośliny w harmonijny sposób połączą go z zielenią ogrodową.

Jeśli taras góruje nad otoczeniem, znajdując się powyżej powierzchni ogrodu, warto połączyć go z nim łagodną skarpą, na której posadzimy rośliny. Pojemniki z roślinnością mogą stanąć również na schodach, zwłaszcza gdy będą one stanowić duże, szerokie płaszczyzny.

Jeśli marzysz o efektownej aranżacji tarasu i terenu zielonego wokół swojego domu, skorzystaj z pomocy firm przygotowujących i realizujących profesjonalnie projekty ogrodów. Dzięki temu masz pewność, że zarówno taras, jak i ogród staną się harmonijną, dostosowaną do indywidualnych warunków działki całością.

Projektowanie ogrodów Warszawa – sprawdź szczegóły

Przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie – kiedy i jak się do tego zabrać?

Przycinanie drzew i krzewów, zarówno ozdobnych, jak i owocowych, to jedna z prac w ogrodzie, które należy przeprowadzać regularnie i zgodnie z wymaganiami poszczególnych roślin. Jest ono niezbędne dla ich prawidłowego wzrostu i rozwoju, a także obfitego owocowania. 

1. Kiedy przycinać drzewa owocowe w ogrodzie?

Pielęgnacja ogrodu pod kątem przycinania drzew owocowych zależy głównie od ich rytmu biologicznego. Pozwala na uregulowanie kształtu ich korony przez wycięcie pędów naruszających bryłę, rosnących pionowo tzw. „wilków”, zbędnych przyrostów jednorocznych i prześwietlenie zbyt zagęszczonych jej fragmentów. Cięcie należy przeprowadzać 3-4 mm powyżej pąka, który jest zwrócony w wybranym przez nas kierunku tak, aby uzyskać pożądany kształt korony drzewa dobrze doświetlonej z każdej strony.

Pod koniec lutego można przyciąć w ogrodzie jabłonie, grusze i śliwy. Brzoskwiniom i nektarynom najlepiej zrobić cięcie w cieplejszym okresie, kiedy na ich gałęziach pojawią się już pąki. Wiśnie, morele i czereśnie należy natomiast przycinać po zbiorze owoców, dzięki czemu są one mniej narażone na zakażenie rakiem bakteryjnym miejsc po cięciu.

2. Kiedy wykonywać cięcia drzew ozdobnych?

Cięcie formujące przeprowadzone w pierwszych latach po posadzeniu drzew ozdobnych ułatwi im dobre przyjęcie się i wzmocni wytrzymałość na złamania. Na drzewach liściastych można je w zasadzie wykonywać przez cały rok, choć za najlepszy termin uznawane są miesiące od listopada do marca, zanim ruszą soki drzew. W przypadku klonów, grabów i brzozy, których soki wydostają się po przycięciu jako tzw. „łzy”, formowanie przeprowadza się od czerwca do września.

Ozdobne drzewa iglaste nie wymagają zazwyczaj przycinania. Samoczynnie formują one bowiem kształt charakterystyczny dla gatunku lub odmiany. Cięcie można przeprowadzić w przypadku konieczności usunięcia uszkodzonych lub porażonych chorobami gałęzi. Jeśli natomiast chcemy uzyskać nietypowe kształty drzew iglastych, jak stożek lub kula charakterystyczne dla aranżacji ogrodu w stylu francuskim, cięcia należy wykonywać wczesną wiosną.

3. Kiedy przycinać krzewy owocowe w ogrodzie?

Systematyczne cięcie krzewów owocowych uzależnione jest od wymagań danego gatunku. Wczesną wiosną, w lutym i marcu należy wykonać przycinanie krzewów agrestu, borówki amerykańskiej, aronii, porzeczek oraz malin, które owocują na pędach tegorocznych.

Latem natomiast konieczne jest przycięcie malin owocujących na pędach jednorocznych i jeżyn. Wykonywane jest ono na pędach, z których zostały już zebrane owoce.

4. Przycinanie krzewów ozdobnych

Termin cięcia krzewów, które zdobią nasz ogród, uzależniony jest od pory ich kwitnienia oraz tego, czy kwiaty zawiązują się na pędach tegorocznych lub zeszłorocznych. Wczesną wiosną warto więc przyciąć większość krzewów liściastych kwitnących na pędach tegorocznych, jak budleja, hortensja bukietowa i krzewiasta, pięciorniki, róże, większość tawuł oraz wrzosy. Cięcie wykonujemy na zeszłorocznych pędach, które dzięki temu się rozgałęziają, a roślina kwitnie w tym samym roku na nowych pędach. Należy pozostawić na gałązce dwa-cztery zdrowe pąki.

Tuż po kwitnieniu przeprowadza się natomiast cięcia na krzewach, których kwiaty pojawiają się na pędach zeszłorocznych: forsycji, lilakach, pigwowcu, tawule wczesnej, ozdobnych odmianach wierzby, wrzoścach czy złotlinie. Latem, tuż po kwitnieniu, konieczne będzie przycięcie jaśminowca oraz żylistka. W przypadku tych krzewów należy przyciąć tuż przy ziemi ich najstarsze pędy i skrócić o połowę jednoroczne.

Jeśli pielęgnacja ogrodu zajmuje Ci zbyt wiele czasu i nie do końca wiesz, jak się do niej zabrać, z pomocą przychodzą firmy specjalizujące się w aranżacji ogrodu i jego późniejszym utrzymaniu w pięknym stanie. Warto powierzyć tego typu prace profesjonalistom, którzy wydobędą pełnię uroku z naturalnego otoczenia wokół Twojego domu.

Pielęgnacja ogrodów Warszawa – sprawdź ofertę

Zakładanie trawnika w ogrodzie – od podstaw do zielonej łąki

Późna wiosna to najlepszy termin na rozpoczęcie prac nad zakładaniem trawnika. Zielona łąka wokół domu będzie cieszyć soczystością barw i miękkością murawy, jeśli odpowiednio przygotujemy teren i będziemy regularnie dbać o trawnik. Jak dbać o ogród, jeśli chcemy założyć efektowny, zielony trawnik oraz jak go pielęgnować – oto najważniejsze wskazówki.

Jak przygotować ziemię pod trawnik?

Powierzchnia, na której zamierzamy wysiać trawę, powinna zostać najpierw dokładnie przekopana, mniej więcej na głębokość 20-30 cm. Jeśli rosną na niej chwasty jednoroczne i wieloroczne, pracę należy rozpocząć od ich usunięcia. Opryskuje się je mieszanką herbicydu i siarczanu amonu, które po ok. 3 tygodniach spowodują ich zaschnięcie. Wtedy rozsypujemy na nich substrat torfowy, ziemię kompostową lub obornik.

Przed samym wysiewem warto natomiast dodatkowo odżywić ziemię nawozem wieloskładnikowym. Rozsypany nawóz wyrównujemy grabiami, mieszając go z wierzchnią warstwą gleby i lekko udeptujemy powierzchnią, depcząc ją lub używając specjalnego narzędzia do wałowania.

Zakładanie trawnika poprzedzamy także dokładnym zlaniem terenu wodą i kolejnym wyrównaniem wszystkich nierówności, które mogły w tym czasie powstać.

Wysiewanie trawnika – jak wykonać?

Nasiona są dostępne w postaci gotowych już mieszanek z trawami gazonowymi (trawnikowymi), które należy wybrać, biorąc pod uwagę sposób użytkowania przyszłego trawnika oraz warunki panujące w wybranym na niego miejscu, np. dużo cienia lub nasłonecznienie przez większą część dnia.

Rozsiewanie wcześniej wybranej mieszanki najlepiej wykonać w nieco pochmurny i bezwietrzny dzień. Można je rozsypywać ręcznie, dość gęsto po powierzchni gleby lub użyć siewnika, dającego dokładne i równomierne efekty.

Następnie nasiona przykrywamy lekko ziemią, delikatnie je grabiąc i starając się nie zsuwać ich w jedno miejsce. Jeśli powierzchnia przyszłego trawnika jest niewielka, można na nasionach położyć około 2 cm substratu torfowego utrzymującego naturalną wilgotność gleby. Na koniec ziemię należy raz jeszcze udeptać lub wykonać jej wałowanie. Dla ochrony przed ptakami, na wierzchu można położyć włókninę zapewniającą równomierne kiełkowanie trawy.

Jak dbać o trawnik w ogrodzie?

W trakcie kiełkowania trawy bardzo ważne jest regularne zraszanie powierzchni przyszłej zielonej łąki. Pierwsze wzrosty widoczne będą po około 2 tygodniach, a wszystkie wysiane nasiona zakiełkują w czasie do 4 tygodni. Jeżeli na terenie trawnika pozostały jednak puste miejsca, należy dosiać odpowiednią ilość mieszanki nasion.

Trawa będzie bujna i zielona pod warunkiem jej systematycznego podlewania i podcinania. W przypadku dużych powierzchni najlepiej sprawdzają się systemy nawadniania lub zraszaczy ciśnieniowych montowanych jeszcze przed założeniem trawnika, dzięki którym codzienne podlewanie nie będzie zajmowało zbyt wiele czasu. Przycinanie należy wykonywać natomiast przynajmniej raz na tydzień.

Jeśli chcesz cieszyć się pięknym, zadbanym trawnikiem, a powierzchnia ogrodu jest wyjątkowo duża i brakuje Ci na to czasu, skorzystaj z usług firm ogrodniczych zajmujących się planowaniem, tworzeniem i pielęgnacją terenów zielonych.

Zakładanie trawnika Warszawa

System nawadniania Warszawa – zadbany trawnik wokół Twojego domu.

Trendy ogrodowe w 2019 roku – sprawdź co będzie modne

Ogród jest dumą i wizytówką właściciela oraz ozdobą domu. Jeżeli chcesz, aby otoczenie Twojego domu było na czasie, zapoznaj się z trendami ogrodowymi na rok 2019. Miejscem, w którym kształtuje się moda w ogrodnictwie, jest organizowana corocznie w maju przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze wystawa Chelsea Flower Show. Na to wydarzenie czekają niecierpliwie wszyscy miłośnicy ogrodów oraz osoby zajmujące się zawodowo projektowaniem zielonych przestrzeni. Najbliższa wystawa odbędzie się w dniach 21. – 25. maja 2019 roku. Jednak już teraz prezentujemy najpiękniejsze trendy ogrodnicze, które mogą być dla Ciebie ciekawą inspiracją.

Dodatki w ogrodzie w kolorze rdzy

Najmodniejszym elementem w aranżacji ogrodów ogłoszona została rdza. Może brzmi to nietypowo i kontrowersyjnie, jednak zardzewiałe ozdoby ogrodowe są obecnie na topie. Prezentują się dość intrygująco, a ich barwa pięknie harmonizuje z otaczającą zielenią liści. Jeżeli pragniesz dodać modnego szyku Twojemu przydomowemu ogródkowi, zadbaj o rdzawe drobiazgi, np. skrzynkę czy mebel ogrodowy pokryty rdzą. Posadź na rabatach kwiaty kwitnące na brązowo, jak mieczyki lub dalie.

Najmodniejsze kwiaty w 2019 roku

Na wystawie w Londynie w 2018 roku prezentowano odmiany kwiatów, jakich nie powinno zabraknąć w modnym ogrodzie. Delikatne maki, które kojarzą się z ulotnością, lecz także swojskim, wiejskim charakterem dodadzą świeżości w aranżacji ogrodu. W 2019 roku trend ten warto podtrzymać i wykorzystać do stworzenia urokliwego zieleńca wokół domu. Popularne będą także miniaturowe odmiany dalii z kolorowymi liśćmi.

Kwiaty i warzywa do ogrodu

Ciekawym trendem w projektach ogrodów jest nietypowe połączenie roślin ozdobnych z użytkowymi. Połączenie kwiatów i warzyw może wyglądać niezwykle intrygująco. Dlatego – jeżeli chcesz podążyć za trendami ogrodowymi – zaplanuj warzywniak, który ozdobisz kolorowymi kwiatami. Część kwiatów może być jadalna i świetnie nadawać się do przyrządzania odświeżających sałatek, dlatego może warto posiać je w sąsiedztwie warzyw. Do takich smakowitych kwiatów zaliczają się nasturcje, ogóreczniki lub lawenda. Sałaty czy zioła mogą prezentować się równie pięknie jak rośliny ozdobne.

Fiolet – modny kolor w ogrodzie

Podczas ubiegłorocznej wystawy Chelsea Flower Show za najmodniejszy kolor roku uznany został fiolet. Zadbaj, by w Twoim ogrodzie nie zabrakło kwiatów o kielichach w tym niezwykle tajemniczym odcieniu. Możesz wybierać wśród odmian irysów, orlików czy szałwii. Fioletowe kwiatostany prezentują się wyjątkowo dostojnie i elegancko na tle otaczającej zieleni.

Elegancja i szyk w przydomowym ogrodzie

W modnym ogrodzie koniecznie powinny znaleźć się eleganckie, designerskie dodatki. Czas mebli ogrodowych nawiązujących do natury, samodzielnie zbitych z palet lub wykonanych z wikliny przemija. Teraz elementy te powinny wyglądać luksusowo i być wykonane z drogich, szlachetnych materiałów.

Trendy ogrodowe w 2019 roku – podsumowanie

Prezentowane trendy w aranżacji ogrodów zapewne dla wielu osób staną się inspiracją. Warto je śledzić, aby być na czasie z ogrodowymi nowinkami. Jednak nie ma sensu za wszelką cenę wdrażać wszystkich przedstawionych podczas zeszłorocznej wystawy w Londynie pomysłów. Każdy ogród jest inny i niekoniecznie modne rozwiązania będą do niego dobrze pasować. Czerp zatem z ogrodowej mody wszystko to, co dla Ciebie najlepsze oraz najbardziej zgodne z Twoim gustem. W efekcie będziesz mógł ciesz się swoim pięknym i wyjątkowym ogrodem!

Nie wiesz, jak zaaranżować modny ogród? Projektowanie ogrodów Warszawa – dowiedz się więcej

Jak przygotować ogród na przyjście wiosny – poradnik

Nim wiosna zagości w naszych ogrodach, konieczne jest wykonanie odpowiednich prac przygotowawczych. Jeśli zaplanujemy je wystarczająco wcześnie, zdążymy na czas i nie zapomnimy o istotnych zabiegach. Wykazanie się zapobiegliwością w okresie przedwiośnia z pewnością zaprocentuje, gdy będzie trzeba ruszyć z wiosennymi pracami. Pielęgnacja ogrodu rozpoczyna się jeszcze zanim rośliny zbudzą się z zimowego spoczynku. Podpowiadamy, jak przygotować ogród na wiosnę i przedstawiamy czynności, o których nie można zapomnieć, by za kilka miesięcy cieszyć się pięknymi i bujnymi roślinami w zadbanym ogrodzie.

1. Sprzątanie ogrodu po zimie

Zanim rozpoczną się na dobre intensywne wiosenne prace w ogrodzie, konieczne jest właściwe do nich przygotowanie. Gdy pokrywa śnieżna już ustąpi i odsłoni glebę, można rozpocząć grabienie pozostałości po cięciach roślin jesienią oraz resztki liści. Warto w tym czasie pozbyć się zimowych zabezpieczeń z włókniny czy słomy oraz usunąć kopce chroniące róże. Przy okazji sprawdźmy stan naszych narzędzi ogrodniczych i dokonajmy niezbędnych napraw lub zakupów. Przed nadejściem wiosny bardzo ważne jest pobielenie drzew i krzewów, by przedwcześnie nie rozpoczęły wegetacji. Biały kolor odbija promienie słońca i chroni przed zbyt szybkim wzrostem temperatury roślin.

2. Zapobieganie rozwojowi chorób roślin ogrodowych

Zanim na drzewach i krzewach pojawią się pąki, zwróćmy uwagę czy rośliny nie są zakażone groźnymi chorobami. Wczesne zastosowanie oprysku przeciw brunatnej zgniliźnie czy kędzierzawości liści może zapobiec rozwojowi chorób i zabezpieczyć przyszłe plony. Pamiętajmy o zasadach ostrożności podczas postępowania ze środkami ochrony roślin, by nie zaszkodzić zwierzętom zamieszkującym w przydomowym ogrodzie.

3. Przycinanie starych pędów na wiosnę

Przed nadejściem wiosny konieczne jest przeprowadzenie cięć starych pędów drzew oraz krzewów, aby nie przyczyniały się do osłabienia roślinności. Najlepiej zabrać się do tej czynności, gdy temperatura będzie nieco wyższa i skończą się przymrozki. W przeciwnym razie patogeny łatwo mogą przeniknąć w powstałe po przycinaniu pędów rany i zaatakować rośliny.

4. Zastosowanie nawozów w ogrodzie

Przedwiośnie to dobry okres na zastosowanie nawozów. Można użyć wtedy kompostu, nawozów mineralnych czy bogatych w niezbędne dla roślin pierwiastki mieszanek wieloskładnikowych. Nawożenie ma ścisły związek z projektowaniem ogrodu. Zanim nadejdzie wiosna musimy dokładnie zaplanować, jakie rośliny będziemy nasadzać w poszczególnych partiach ogrodu, aby przygotować glebę stosownie do ich wymagań. Wykonanie projektu ogrodu możemy zlecić profesjonaliście. Powierzenie aranżacji naszego ogródka wyspecjalizowanej firmie zapewni nam wyjątkowy, dopracowany w każdym detalu wygląd zieleni wokół naszego domu. Dzięki właściwemu doborowi materiału roślinnego i wizualizacji projektu z uwzględnieniem zmiany pór roku będziemy mogli cieszyć oczy wyglądem ogrodu przez cały rok. Zatrudnienie specjalistów jest znakomitym pomysłem dla wszystkich, którym zależy na zadbanym i pięknym ogrodzie, ale nie mają czasu samodzielnie zajmować się jego pielęgnacją.

5. Przygotowanie materiału do zasiewu i sadzenia

Jeżeli już zdecydowaliśmy, w jakich miejscach ogrodu będziemy sadzić i siać wybrane rośliny, czas przygotować materiał siewny czy sadzonki. Nim temperatury wzrosną, sprawdźmy cebulki i bulwy, które były przechowywane podczas zimy. Jeśli któreś pokryte są ciemnymi, plamami, usuńmy je. Zanim nadejdzie pora sadzenia, warto samodzielnie przygotować w skrzynkach rozsady np. aksamitek, werben czy astrów. Część roślin dobrze toleruje niższe temperatury i można wysiać je już w marcu, aby szybko móc cieszyć się pierwszym plonem.

Potrzebujesz pomocy przy wiosennych pracach ogrodowych? Pielęgnacja ogrodów w Warszawie – sprawdź ofertę.

Jak zaprojektować ogród idealny?

Od dawna człowiek wywiera wpływ na otaczające go środowisko. Pierwsze ogrody zakładano już w czasach starożytnych. Miały za zadanie cieszyć oko i być miejscem wytchnienia dla właścicieli. Projektowanie ogrodu przydomowego w taki sposób, aby wyglądał pięknie i spełniał nasze potrzeby jest niełatwą sztuką. Jak zatem zaaranżować ogród idealny? Oto kilka wskazówek, które pomogą dobrze urządzić zielone otoczenie wokół Twojego domu.

1. Jakie zadania powinien spełniać ogród marzeń?

Zanim zabierzesz się do planowania ogrodu, musisz odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: do czego ma Ci służyć ogród? Być może marzysz o miejscu, gdzie w pięknym otoczeniu będziesz oddawać się relaksowi na leżaku? A może od zawsze podobało Ci się oczko wodne? Wiele osób chciałoby w ogrodzie stworzyć miejsce do zabaw dla dzieci lub uwzględnić rekreacyjną grę w badmintona czy koszykówkę. Niezaprzeczalnym atutem posiadania kawałka ziemi wokół domu jest możliwość uprawy wybranych warzyw oraz owoców i ziół. Precyzyjne określenie Twoich oczekiwań jest podstawą projektowania ogrodu. Ogród ma być miejscem dla Ciebie, dlatego nie podążaj wyłącznie za modą, lecz kieruj się przede wszystkim własnymi potrzebami.

2. Jak zaplanować nasadzenia roślin w ogrodzie?

Roślinność w ogrodzie powinna tworzyć piętra. Najniższe rośliny sadzimy najbliżej wolnej przestrzeni. Im dalej od trawnika, tym wyższe powinny być nasze nasadzenia. Zielononiebieskie liście drzew ulokowanych w głębi ogrodu dodadzą mu przestrzeni. Jeśli planujesz skład gatunkowy roślin w ogrodzie, musisz dobrze zapoznać się z warunkami siedliskowymi, jakich wymagają poszczególne gatunki. Ich rozmieszczenie powinno zależeć od stopnia nasłonecznienia, rozkładu wilgotności w glebie i współczynnika pH podłoża. Pamiętaj, że wiele roślin z biegiem lat powiększa się i rozkrzewia. Jest to szczególnie ważne, gdy zamierzasz zasadzić w ogrodzie drzewa. Nie powinny one zbyt blisko sąsiadować z zabudowaniami, gdyż rozrost korzeni może uszkodzić fundamenty domu, a rozrastające się konary – dach. Podczas projektowania nasadzeń uwzględnij naturalne interakcje między gatunkami roślin. Silna konkurencyjność jednych gatunków względem innych sprawia, że takie rośliny nie powinny znajdować się w bliskim sąsiedztwie, gdyż silniejsze zagłuszą słabsze. Czy znasz zjawisko allelopatii? Jego zrozumienie jest niezwykle istotne podczas planowania rozmieszczenia poszczególnych roślin w ogrodzie. Zaobserwowano, że obecność jednych gatunków ma istotny wpływ na rozwój drugich. Rośliny wydzielają substancje zwane allelopatinami, które mogą stymulować bądź hamować wzrost znajdujących się w pobliżu innych roślin. Najbardziej znanym przykładem tego zjawiska jest słaby wzrost roślinności sąsiadującej z orzechem włoskim.

3. Zachowaj umiar podczas projektowania ogrodu

Z pewnością dostępność nasion i sadzonek wielu ciekawych roślin kusi do tego, by zasadzić je w swoim ogrodzie. Warto jednak powściągnąć swoje plany, gdyż zbyt duża różnorodność gatunkowa może wywołać wrażenie nieporządku i chaosu. Jeżeli masz mały ogródek, lepiej nie przytłoczyć go zbyt wieloma gatunkami roślin. Podobnie sprawa wygląda z ozdobami, które planujesz umieścić pośród zieleni. Duża liczba figurek, ozdobnych kamieni, latarenek nie będzie wyglądać elegancko. Znacznie piękniej zaprezentuje się pojedyncza i dominująca ozdoba, wkomponowana w przemyślany sposób w szatę roślinną.

4. Projektowanie ogrodu – samodzielnie czy z pomocą?

Przystępując do planowania ogrodu musisz odpowiedzieć sobie czy jesteś w stanie samodzielnie podołać temu czaso- i pracochłonnemu zadaniu. Często oszczędności, jakie uzyskasz decydując się na pracę w pojedynkę, mogą okazać się pozorne. Źle zaprojektowany ogród nie tylko nie będzie spełniać Twoich oczekiwań, lecz może wymagać dokonywania kosztownych zmian związanych z przearanżowaniem ogrodu. Może warto poradzić się specjalistów, którzy z pewnością uchronią przed popełnieniem błędów? Zakres usług proponowanych przez firmy wykonujące projekty ogrodów przydomowych jest bardzo szeroki. Wielu osobom wystarczy sam projekt z wizualizacją. Niektórzy potrzebują pomocy w założeniu ogrodu i jego późniejszej pielęgnacji.

Projektowanie ogrodów Warszawa – dowiedz się więcej