Aranżacje ogrodów z tarasem – co warto wziąć pod uwagę?

Taras w atrakcyjny sposób otwiera przestrzeń domu na naturalne otoczenie. Jeśli odpowiednio zostanie wkomponowany w aranżację ogrodu, będzie stanowił jego przedłużenie i wspaniałe miejsce do wypoczynku, zwłaszcza w letnie dni. Jaki materiał warto wybrać na taras: deski drewniane czy kompozytowe? Jakie mogą być atrakcyjne aranżacje ogrodów z tarasem – oto nasze podpowiedzi.

Jakie jest najlepsze miejsce na taras?

Budując dom z tarasem, bierze się pod uwagę mnóstwo czynników decydujących o jego lokalizacji. Ważne jest, aby stanowił on swoistą enklawę dla mieszkańców, a więc powinien znajdować się w części działki, która jest osłonięta przed wzrokiem obcych osób. Należy go zlokalizować w miejscu, skąd będzie rozciągał się atrakcyjny widok na teren zielony – z daleka od takich miejsc, jak kompostownik, śmietnik, garaż czy wiata na samochód.

W zależności od upodobań mieszkańców, warto też zastanowić się, jak taras powinien być usytuowany względem stron świata. Pamiętajmy, że jeśli umieścimy go po stronie południowej i zachodniej, będzie silnie nasłoneczniony przez większą część dnia, a więc będzie wymagać dodatkowego zacienienia lub zadaszenia. Taras służący wypoczynkowi w upalne letnie popołudnia warto umiejscowić po stronie wschodniej lub północnej, gdzie światło będzie operować tylko rano lub będzie rozproszone.

Z czego można zbudować taras?

Do najpopularniejszych obecnie materiałów służących do wyłożenia tarasu należą deski drewniane lub kompozytowe. Jakie zalety ma taras drewniany, a jakie taras kompozytowy?

Deski tarasowe z drewna mają niepowtarzalną fakturę i kolor, są łatwe w obróbce i nie nagrzewają się nadmiernie, co pozwala nawet w pełnym słońcu chodzić po nich bosymi stopami. Mają jednak też trochę wad, które warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się, czy chcemy przy domu wykonać taras drewniany. Montaż desek drewnianych jest dość trudny dla osoby bez wprawy. Drewno ma także skłonności do wypaczania się, a ponadto wymaga sporych nakładów pracy przy jego konserwacji.

Deski kompozytowe są wykonywane z mączki drzewnej zmieszanej z materiałami o strukturze polimerowej. Są bardzo wytrzymałe, a ich odpowiednie wykończenie doskonale imituje kolor i fakturę drewna. To główne powody, dla których coraz częściej przy domu pojawia się taras kompozytowy. Montaż ułatwiają specjalne zestawy klipsów dołączane najczęściej do desek, a dodatkowym atutem dla osób ceniących swój czas jest fakt, że kompozytu nie trzeba często myć ani konserwować. Wśród wad tego materiału wymieniane jest jego zbytnie nagrzewanie w słońcu, przez co może być kłopotliwy do wykorzystania na bardziej nasłonecznionych tarasach. Może on też z upływem lat nieco tracić swą oryginalną barwę.

Jak zaaranżować ogród z tarasem?

Aranżacja ogrodu z tarasem jest najłatwiejsza, jeśli jest on położony na tym samym poziomie, co teren dookoła. Dzięki temu posadzone wokół niego i na nim samym rośliny w harmonijny sposób połączą go z zielenią ogrodową.

Jeśli taras góruje nad otoczeniem, znajdując się powyżej powierzchni ogrodu, warto połączyć go z nim łagodną skarpą, na której posadzimy rośliny. Pojemniki z roślinnością mogą stanąć również na schodach, zwłaszcza gdy będą one stanowić duże, szerokie płaszczyzny.

Jeśli marzysz o efektownej aranżacji tarasu i terenu zielonego wokół swojego domu, skorzystaj z pomocy firm przygotowujących i realizujących profesjonalnie projekty ogrodów. Dzięki temu masz pewność, że zarówno taras, jak i ogród staną się harmonijną, dostosowaną do indywidualnych warunków działki całością.

Projektowanie ogrodów Warszawa – sprawdź szczegóły