Ogród w stylu śródziemnomorskim

Rejony Morza Śródziemnego kojarzą się z wakacyjnym nastrojem luzu i relaksu. Nic dziwnego, że styl śródziemnomorski jest bardzo chętnie wybierany podczas aranżacji ogrodu. W końcu wielu z nas chętnie widziałoby mały skrawek słonecznych Grecji, Hiszpanii czy Włoch tuż pod swoimi oknami. Taki ogród jest wprost wymarzony, by w upalny letni dzień urządzić w nim sjestę. To miejsce, które wyjątkowo sprzyja odpoczynkowi. Pozwala wspaniale odprężyć się po codziennych trudach w wygodnym hamaku wysłanym miękkimi poduszkami i z ulubioną lekturą w dłoni.

Cechy charakterystyczne stylu śródziemnomorskiego w aranżacji ogrodu

Ogród w stylu śródziemnomorskim sprawia wrażenie nieco dzikie, jednak każdy element powinien zostać w nim starannie zaplanowany. Aranżacje ogrodów dążą do oddania radosnego, wakacyjnego klimatu basenu Morza Śródziemnego m.in. przy pomocy odpowiednich barw. Najważniejszymi są wśród nich naturalne odcienie pomarańczowego, żółci i błękitu oraz biel, poprzetykane wyrazistą czerwienią, fioletem lub różem. Na siatkach i pergolach nie powinno zabraknąć roślinności o pnących się pędach. Bardzo charakterystyczne dla stylu śródziemnomorskiego są umieszczone wśród zieleni okazałe ceramiczne donice wypełnione pachnącymi ziołami. Altany i tarasy powinny być miejscami przytulnymi, przewiewnymi i przywodzącymi na myśl leniwy relaks. Wygodne meble zasłane puchatymi poduchami idealnie komponują się z nastrojem odpoczynku. Jeżeli w ogrodzie znajdują się murki, to najlepiej, aby były one wyeksponowane i sprawiały wrażenie lekko naruszonych zębem czasu. Naturalne nierówności terenu doskonale pasują do charakteru ogrodu w stylu śródziemnomorskim, więc nie warto planować ich wyrównywania.

Rośliny, których nie powinno zabraknąć w ogrodzie śródziemnomorskim

Jakie rośliny do ogrodu w stylu śródziemnomorskim będą najbardziej odpowiednie? Wśród naszych nasadzeń powinny zagościć kojarzące się z drzewkami oliwnymi – oliwniki, bujne krzewy róż i hortensji czy zielony nawet zimą bukszpan. Lawenda lub szałwia nie tylko dodadzą fioletowych akcentów naszym rabatom, ale zachwycą świeżym ziołowym zapachem. W skrzynkach i ceramicznych doniczkach nie może zabraknąć majeranku, oregano, bazylii, tymianku oraz rozmarynu, które są wspaniałą ozdobą i z pewnością przydadzą się w kuchni. Winorośl jest charakterystycznym elementem roślinności śródziemnomorskiej do ogrodu. Możemy pozwolić jej piąć się po murku lub pergoli. Wśród bylin powinny znaleźć się cynie, szarłaty, kostrzewa czy juka. Kolorowe pelargonie, mirt i oleandry dopełnią klimatu szaty roślinnej naszego śródziemnomorskiego ogrodu.

Materiały podkreślające styl ogrodu

Projekty ogrodów w stylu śródziemnomorskim powinny uwzględnić rodzaj materiałów, jakimi posłużymy się podczas budowy małych elementów architektonicznych, jak altany czy tarasy oraz ścieżek, alejek i murków. Podłoże w aranżacji śródziemnomorskiej ma kojarzyć się ze spieczoną w słońcu ziemią, dlatego najlepiej sprawdzi się jasny kamień, wapień, piaskowiec czy terakota. Nie zapominajmy, aby umieścić w ogrodzie elementy błękitne, np. w formie skrzynek na zioła lub pomalowanych na niebiesko fragmentów muru

Wymagania i pielęgnacja ogrodu inspirowanego stylem śródziemnomorskim

Ogród śródziemnomorski ma zapewnić nam zacisze idealne do relaksu i – o ile został dobrze zaprojektowany – nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Taka aranżacja świetnie sprawdza się zarówno na małych, jak i większych powierzchniach. Pamiętajmy, że roślinność odpowiednia do stylu śródziemnomorskiego lubi nasłonecznione miejsca i wymaga odpowiedniego nawilżenia. Warto zadbać w takim ogrodzie o system nawadniający, który bardzo uprości pielęgnację zieleni.


Projektowanie ogrodów Warszawa – sprawdź szczegóły

Strona / opinie