Projektowanie ogrodu – przegląd stylów ogrodowych

W projektowaniu ogrodów wyróżnia się wiele charakterystycznych stylów. Jedne nawiązują do natury, inne zawierają elementy symboliczne i mistyczne, są także ogrody urządzone z ogromną precyzją i dbałością o najdrobniejszy szczegół. Wśród tego bogactwa inspiracji możesz wybrać styl, który najlepiej oddaje Twoje upodobania, charakter i poczucie estetyki. Ogród uchodzi wszak za wizytówkę właściciela, która wiele potrafi o nim powiedzieć. Przedstawiamy Ci kilka najbardziej znanych stylów w aranżacji ogrodów. Być może poczujesz, że któryś z nich jest właśnie dla Ciebie. A może z ich pomocą stworzysz własny, unikalny ogrodowy styl?

Ogród w stylu holenderskim

Ogród holenderski stanowi połączenie bujnej nieujarzmionej zieleni z uporządkowaną klasyką. Elementem wprowadzającym harmonię są równo posadzone eleganckie rośliny cebulkowe, na czele z symbolizującymi Holandię tulipanami. Wyróżniającym ten styl w aranżacji ogrodów elementem jest brak sztucznych ogrodzeń. Zastępują je naturalne, zielone żywopłoty, które mogą być przystrzyżone w fantazyjne kształty. W ogrodach holenderskich pojawiają się elementy dekoracyjne wykonane z marmuru, w postaci donic lub wyrzeźbionych figur. Meble pojawiające się w ogrodach urządzonych w stylu holenderskim są raczej proste i klasyczne.

Ogród angielski

Ideą przyświecającą w czasie projektowania ogrodu w stylu angielskim powinno być naśladowanie natury. Rośliny w ogrodzie angielskim są nasadzone chaotycznie, zgrupowania drzew i krzewów mają nieregularne rozmieszczenie. Nie znajdziemy tutaj geometrycznych i równomiernych kształtów oraz wystrzyżonych krzewów bądź żywopłotów. W ogrodzie angielskim cenione są naturalne nierówności terenu. Ścieżki prowadzące do poszczególnych części ogrodu są krzywe i mają nieregularny przebieg. Ciekawymi ozdobami mogą być rzeźby ustawione w różnych zakątkach, harmonijnie wkomponowane w zieleń otaczającej je roślinności. Ten ogrodowy styl jest niezwykle romantyczny. Pełno w nim tajemniczych zakamarków, czasami wręcz nieco mrocznych, wprost stworzonych do pogrążenia się w zadumie. Duży trawnik, fragment łąki, usypisko kamieni, które imituje ruiny starej budowli, skryte wśród zarośli oczko wodne to elementy, które pomogą Ci stworzyć wyjątkowy klimat angielskiego ogrodu. Dumą angielskiego ogrodnika jest idealnie utrzymany, gęsty trawnik.

Ogród w stylu wiejskim

Ogród w stylu wiejskim możesz stworzyć nawet na niewielkiej przestrzeni. Rustykalnego klimatu nadają mu kwitnące piwonie, łubiny oraz lilie. Ważnym jego elementem są krzewy bzu lub jaśminu, a także powszechne i tradycyjne dla polskiej wsi drzewa owocowe, jak jabłoń, grusza czy śliwa. Stare drzewostany doskonale podkreślają charakter ogrodu wiejskiego i są w nim pożądanym elementem. Rośliny rosnące na rabatach mogą swobodnie położyć się na trawnik i płynnie w niego przechodzić. Drewniane i wiklinowe meble oraz elementy ogrodzenia idealnie wpisują się w styl wiejski. Aranżacja ogrodu powinna być kolorowa i radosna oraz sprawiać przytulne, wyjątkowo swojskie i bezpretensjonalne wrażenie.

Ogród nowoczesny

Nowoczesny styl w ogrodzie przejawia się w minimalizmie, harmonii i porządku. Znajdziemy tutaj równo wymierzone ścieżki oraz krzewy starannie przystrzyżone w kształt kul bądź stożków. W ogrodzie w stylu nowoczesnym nie ma miejsca na przypadkowość i bujne, naturalne krzewienie się roślinności. Urokliwe, tajemnicze zakamarki zupełnie nie pasują do tej wizji i nie uwzględnia się ich podczas projektowania ogrodów. Nowoczesny ogród powinien być miejscem, w którym właściciel może spokojnie wypocząć i nie musi poświęcać wiele czasu na jego utrzymanie i pielęgnację. Z tego powodu do urządzenia ogrodu w nowoczesnym wydaniu wybierane są rośliny mało wymagające i niekłopotliwe. Meble powinny zapewniać komfortowy odpoczynek i wyróżniać się nowoczesną linią.

Ogród chiński

Ogród w stylu chińskim musi zawierać kilka elementów zgodnych ze sztuką feng – shui. Niezmiernie ważną zasadą jest minimalizm i prostota. Według tradycji, chiński ogród powinien składać się z nieparzystej liczby elementów. Istotną jego częścią jest woda, która symbolizuje życie. W ogrodach urządzonych w stylu chińskim występują kamienie, stanowiące symbol gór i formacji skalnych. Ścieżki w tego rodzaju aranżacji są wyłożone płaskimi kamieniami. Ich układ wije się w asymetryczny sposób. Wśród roślin królują odpowiednio poprzycinane drzewa, kwiaty piwonii, orchidee oraz chryzantemy.

Potrzebujesz pomocy w aranżacji ogrodu w wymarzonym stylu? Projektowanie ogrodów Warszawa – dowiedz się więcej

Strona / opinie