Jak przygotować ogród na przyjście wiosny – poradnik

Nim wiosna zagości w naszych ogrodach, konieczne jest wykonanie odpowiednich prac przygotowawczych. Jeśli zaplanujemy je wystarczająco wcześnie, zdążymy na czas i nie zapomnimy o istotnych zabiegach. Wykazanie się zapobiegliwością w okresie przedwiośnia z pewnością zaprocentuje, gdy będzie trzeba ruszyć z wiosennymi pracami. Pielęgnacja ogrodu rozpoczyna się jeszcze zanim rośliny zbudzą się z zimowego spoczynku. Podpowiadamy, jak przygotować ogród na wiosnę i przedstawiamy czynności, o których nie można zapomnieć, by za kilka miesięcy cieszyć się pięknymi i bujnymi roślinami w zadbanym ogrodzie.

1. Sprzątanie ogrodu po zimie

Zanim rozpoczną się na dobre intensywne wiosenne prace w ogrodzie, konieczne jest właściwe do nich przygotowanie. Gdy pokrywa śnieżna już ustąpi i odsłoni glebę, można rozpocząć grabienie pozostałości po cięciach roślin jesienią oraz resztki liści. Warto w tym czasie pozbyć się zimowych zabezpieczeń z włókniny czy słomy oraz usunąć kopce chroniące róże. Przy okazji sprawdźmy stan naszych narzędzi ogrodniczych i dokonajmy niezbędnych napraw lub zakupów. Przed nadejściem wiosny bardzo ważne jest pobielenie drzew i krzewów, by przedwcześnie nie rozpoczęły wegetacji. Biały kolor odbija promienie słońca i chroni przed zbyt szybkim wzrostem temperatury roślin.

2. Zapobieganie rozwojowi chorób roślin ogrodowych

Zanim na drzewach i krzewach pojawią się pąki, zwróćmy uwagę czy rośliny nie są zakażone groźnymi chorobami. Wczesne zastosowanie oprysku przeciw brunatnej zgniliźnie czy kędzierzawości liści może zapobiec rozwojowi chorób i zabezpieczyć przyszłe plony. Pamiętajmy o zasadach ostrożności podczas postępowania ze środkami ochrony roślin, by nie zaszkodzić zwierzętom zamieszkującym w przydomowym ogrodzie.

3. Przycinanie starych pędów na wiosnę

Przed nadejściem wiosny konieczne jest przeprowadzenie cięć starych pędów drzew oraz krzewów, aby nie przyczyniały się do osłabienia roślinności. Najlepiej zabrać się do tej czynności, gdy temperatura będzie nieco wyższa i skończą się przymrozki. W przeciwnym razie patogeny łatwo mogą przeniknąć w powstałe po przycinaniu pędów rany i zaatakować rośliny.

4. Zastosowanie nawozów w ogrodzie

Przedwiośnie to dobry okres na zastosowanie nawozów. Można użyć wtedy kompostu, nawozów mineralnych czy bogatych w niezbędne dla roślin pierwiastki mieszanek wieloskładnikowych. Nawożenie ma ścisły związek z projektowaniem ogrodu. Zanim nadejdzie wiosna musimy dokładnie zaplanować, jakie rośliny będziemy nasadzać w poszczególnych partiach ogrodu, aby przygotować glebę stosownie do ich wymagań. Wykonanie projektu ogrodu możemy zlecić profesjonaliście. Powierzenie aranżacji naszego ogródka wyspecjalizowanej firmie zapewni nam wyjątkowy, dopracowany w każdym detalu wygląd zieleni wokół naszego domu. Dzięki właściwemu doborowi materiału roślinnego i wizualizacji projektu z uwzględnieniem zmiany pór roku będziemy mogli cieszyć oczy wyglądem ogrodu przez cały rok. Zatrudnienie specjalistów jest znakomitym pomysłem dla wszystkich, którym zależy na zadbanym i pięknym ogrodzie, ale nie mają czasu samodzielnie zajmować się jego pielęgnacją.

5. Przygotowanie materiału do zasiewu i sadzenia

Jeżeli już zdecydowaliśmy, w jakich miejscach ogrodu będziemy sadzić i siać wybrane rośliny, czas przygotować materiał siewny czy sadzonki. Nim temperatury wzrosną, sprawdźmy cebulki i bulwy, które były przechowywane podczas zimy. Jeśli któreś pokryte są ciemnymi, plamami, usuńmy je. Zanim nadejdzie pora sadzenia, warto samodzielnie przygotować w skrzynkach rozsady np. aksamitek, werben czy astrów. Część roślin dobrze toleruje niższe temperatury i można wysiać je już w marcu, aby szybko móc cieszyć się pierwszym plonem.

Potrzebujesz pomocy przy wiosennych pracach ogrodowych? Pielęgnacja ogrodów w Warszawie – sprawdź ofertę.

Strona / opinie