Jak zaprojektować ogród idealny?

Od dawna człowiek wywiera wpływ na otaczające go środowisko. Pierwsze ogrody zakładano już w czasach starożytnych. Miały za zadanie cieszyć oko i być miejscem wytchnienia dla właścicieli. Projektowanie ogrodu przydomowego w taki sposób, aby wyglądał pięknie i spełniał nasze potrzeby jest niełatwą sztuką. Jak zatem zaaranżować ogród idealny? Oto kilka wskazówek, które pomogą dobrze urządzić zielone otoczenie wokół Twojego domu.

1. Jakie zadania powinien spełniać ogród marzeń?

Zanim zabierzesz się do planowania ogrodu, musisz odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: do czego ma Ci służyć ogród? Być może marzysz o miejscu, gdzie w pięknym otoczeniu będziesz oddawać się relaksowi na leżaku? A może od zawsze podobało Ci się oczko wodne? Wiele osób chciałoby w ogrodzie stworzyć miejsce do zabaw dla dzieci lub uwzględnić rekreacyjną grę w badmintona czy koszykówkę. Niezaprzeczalnym atutem posiadania kawałka ziemi wokół domu jest możliwość uprawy wybranych warzyw oraz owoców i ziół. Precyzyjne określenie Twoich oczekiwań jest podstawą projektowania ogrodu. Ogród ma być miejscem dla Ciebie, dlatego nie podążaj wyłącznie za modą, lecz kieruj się przede wszystkim własnymi potrzebami.

2. Jak zaplanować nasadzenia roślin w ogrodzie?

Roślinność w ogrodzie powinna tworzyć piętra. Najniższe rośliny sadzimy najbliżej wolnej przestrzeni. Im dalej od trawnika, tym wyższe powinny być nasze nasadzenia. Zielononiebieskie liście drzew ulokowanych w głębi ogrodu dodadzą mu przestrzeni. Jeśli planujesz skład gatunkowy roślin w ogrodzie, musisz dobrze zapoznać się z warunkami siedliskowymi, jakich wymagają poszczególne gatunki. Ich rozmieszczenie powinno zależeć od stopnia nasłonecznienia, rozkładu wilgotności w glebie i współczynnika pH podłoża. Pamiętaj, że wiele roślin z biegiem lat powiększa się i rozkrzewia. Jest to szczególnie ważne, gdy zamierzasz zasadzić w ogrodzie drzewa. Nie powinny one zbyt blisko sąsiadować z zabudowaniami, gdyż rozrost korzeni może uszkodzić fundamenty domu, a rozrastające się konary – dach. Podczas projektowania nasadzeń uwzględnij naturalne interakcje między gatunkami roślin. Silna konkurencyjność jednych gatunków względem innych sprawia, że takie rośliny nie powinny znajdować się w bliskim sąsiedztwie, gdyż silniejsze zagłuszą słabsze. Czy znasz zjawisko allelopatii? Jego zrozumienie jest niezwykle istotne podczas planowania rozmieszczenia poszczególnych roślin w ogrodzie. Zaobserwowano, że obecność jednych gatunków ma istotny wpływ na rozwój drugich. Rośliny wydzielają substancje zwane allelopatinami, które mogą stymulować bądź hamować wzrost znajdujących się w pobliżu innych roślin. Najbardziej znanym przykładem tego zjawiska jest słaby wzrost roślinności sąsiadującej z orzechem włoskim.

3. Zachowaj umiar podczas projektowania ogrodu

Z pewnością dostępność nasion i sadzonek wielu ciekawych roślin kusi do tego, by zasadzić je w swoim ogrodzie. Warto jednak powściągnąć swoje plany, gdyż zbyt duża różnorodność gatunkowa może wywołać wrażenie nieporządku i chaosu. Jeżeli masz mały ogródek, lepiej nie przytłoczyć go zbyt wieloma gatunkami roślin. Podobnie sprawa wygląda z ozdobami, które planujesz umieścić pośród zieleni. Duża liczba figurek, ozdobnych kamieni, latarenek nie będzie wyglądać elegancko. Znacznie piękniej zaprezentuje się pojedyncza i dominująca ozdoba, wkomponowana w przemyślany sposób w szatę roślinną.

4. Projektowanie ogrodu – samodzielnie czy z pomocą?

Przystępując do planowania ogrodu musisz odpowiedzieć sobie czy jesteś w stanie samodzielnie podołać temu czaso- i pracochłonnemu zadaniu. Często oszczędności, jakie uzyskasz decydując się na pracę w pojedynkę, mogą okazać się pozorne. Źle zaprojektowany ogród nie tylko nie będzie spełniać Twoich oczekiwań, lecz może wymagać dokonywania kosztownych zmian związanych z przearanżowaniem ogrodu. Może warto poradzić się specjalistów, którzy z pewnością uchronią przed popełnieniem błędów? Zakres usług proponowanych przez firmy wykonujące projekty ogrodów przydomowych jest bardzo szeroki. Wielu osobom wystarczy sam projekt z wizualizacją. Niektórzy potrzebują pomocy w założeniu ogrodu i jego późniejszej pielęgnacji.

Projektowanie ogrodów Warszawa – dowiedz się więcej

Strona / opinie