Zakładanie trawnika w ogrodzie – od podstaw do zielonej łąki

Późna wiosna to najlepszy termin na rozpoczęcie prac nad zakładaniem trawnika. Zielona łąka wokół domu będzie cieszyć soczystością barw i miękkością murawy, jeśli odpowiednio przygotujemy teren i będziemy regularnie dbać o trawnik. Jak dbać o ogród, jeśli chcemy założyć efektowny, zielony trawnik oraz jak go pielęgnować – oto najważniejsze wskazówki.

Jak przygotować ziemię pod trawnik?

Powierzchnia, na której zamierzamy wysiać trawę, powinna zostać najpierw dokładnie przekopana, mniej więcej na głębokość 20-30 cm. Jeśli rosną na niej chwasty jednoroczne i wieloroczne, pracę należy rozpocząć od ich usunięcia. Opryskuje się je mieszanką herbicydu i siarczanu amonu, które po ok. 3 tygodniach spowodują ich zaschnięcie. Wtedy rozsypujemy na nich substrat torfowy, ziemię kompostową lub obornik.

Przed samym wysiewem warto natomiast dodatkowo odżywić ziemię nawozem wieloskładnikowym. Rozsypany nawóz wyrównujemy grabiami, mieszając go z wierzchnią warstwą gleby i lekko udeptujemy powierzchnią, depcząc ją lub używając specjalnego narzędzia do wałowania.

Zakładanie trawnika poprzedzamy także dokładnym zlaniem terenu wodą i kolejnym wyrównaniem wszystkich nierówności, które mogły w tym czasie powstać.

Wysiewanie trawnika – jak wykonać?

Nasiona są dostępne w postaci gotowych już mieszanek z trawami gazonowymi (trawnikowymi), które należy wybrać, biorąc pod uwagę sposób użytkowania przyszłego trawnika oraz warunki panujące w wybranym na niego miejscu, np. dużo cienia lub nasłonecznienie przez większą część dnia.

Rozsiewanie wcześniej wybranej mieszanki najlepiej wykonać w nieco pochmurny i bezwietrzny dzień. Można je rozsypywać ręcznie, dość gęsto po powierzchni gleby lub użyć siewnika, dającego dokładne i równomierne efekty.

Następnie nasiona przykrywamy lekko ziemią, delikatnie je grabiąc i starając się nie zsuwać ich w jedno miejsce. Jeśli powierzchnia przyszłego trawnika jest niewielka, można na nasionach położyć około 2 cm substratu torfowego utrzymującego naturalną wilgotność gleby. Na koniec ziemię należy raz jeszcze udeptać lub wykonać jej wałowanie. Dla ochrony przed ptakami, na wierzchu można położyć włókninę zapewniającą równomierne kiełkowanie trawy.

Jak dbać o trawnik w ogrodzie?

W trakcie kiełkowania trawy bardzo ważne jest regularne zraszanie powierzchni przyszłej zielonej łąki. Pierwsze wzrosty widoczne będą po około 2 tygodniach, a wszystkie wysiane nasiona zakiełkują w czasie do 4 tygodni. Jeżeli na terenie trawnika pozostały jednak puste miejsca, należy dosiać odpowiednią ilość mieszanki nasion.

Trawa będzie bujna i zielona pod warunkiem jej systematycznego podlewania i podcinania. W przypadku dużych powierzchni najlepiej sprawdzają się systemy nawadniania lub zraszaczy ciśnieniowych montowanych jeszcze przed założeniem trawnika, dzięki którym codzienne podlewanie nie będzie zajmowało zbyt wiele czasu. Przycinanie należy wykonywać natomiast przynajmniej raz na tydzień.

Jeśli chcesz cieszyć się pięknym, zadbanym trawnikiem, a powierzchnia ogrodu jest wyjątkowo duża i brakuje Ci na to czasu, skorzystaj z usług firm ogrodniczych zajmujących się planowaniem, tworzeniem i pielęgnacją terenów zielonych.

Zakładanie trawnika Warszawa

System nawadniania Warszawa – zadbany trawnik wokół Twojego domu.

Strona / opinie