Przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie – kiedy i jak się do tego zabrać?

Przycinanie drzew i krzewów, zarówno ozdobnych, jak i owocowych, to jedna z prac w ogrodzie, które należy przeprowadzać regularnie i zgodnie z wymaganiami poszczególnych roślin. Jest ono niezbędne dla ich prawidłowego wzrostu i rozwoju, a także obfitego owocowania. 

1. Kiedy przycinać drzewa owocowe w ogrodzie?

Pielęgnacja ogrodu pod kątem przycinania drzew owocowych zależy głównie od ich rytmu biologicznego. Pozwala na uregulowanie kształtu ich korony przez wycięcie pędów naruszających bryłę, rosnących pionowo tzw. „wilków”, zbędnych przyrostów jednorocznych i prześwietlenie zbyt zagęszczonych jej fragmentów. Cięcie należy przeprowadzać 3-4 mm powyżej pąka, który jest zwrócony w wybranym przez nas kierunku tak, aby uzyskać pożądany kształt korony drzewa dobrze doświetlonej z każdej strony.

Pod koniec lutego można przyciąć w ogrodzie jabłonie, grusze i śliwy. Brzoskwiniom i nektarynom najlepiej zrobić cięcie w cieplejszym okresie, kiedy na ich gałęziach pojawią się już pąki. Wiśnie, morele i czereśnie należy natomiast przycinać po zbiorze owoców, dzięki czemu są one mniej narażone na zakażenie rakiem bakteryjnym miejsc po cięciu.

2. Kiedy wykonywać cięcia drzew ozdobnych?

Cięcie formujące przeprowadzone w pierwszych latach po posadzeniu drzew ozdobnych ułatwi im dobre przyjęcie się i wzmocni wytrzymałość na złamania. Na drzewach liściastych można je w zasadzie wykonywać przez cały rok, choć za najlepszy termin uznawane są miesiące od listopada do marca, zanim ruszą soki drzew. W przypadku klonów, grabów i brzozy, których soki wydostają się po przycięciu jako tzw. „łzy”, formowanie przeprowadza się od czerwca do września.

Ozdobne drzewa iglaste nie wymagają zazwyczaj przycinania. Samoczynnie formują one bowiem kształt charakterystyczny dla gatunku lub odmiany. Cięcie można przeprowadzić w przypadku konieczności usunięcia uszkodzonych lub porażonych chorobami gałęzi. Jeśli natomiast chcemy uzyskać nietypowe kształty drzew iglastych, jak stożek lub kula charakterystyczne dla aranżacji ogrodu w stylu francuskim, cięcia należy wykonywać wczesną wiosną.

3. Kiedy przycinać krzewy owocowe w ogrodzie?

Systematyczne cięcie krzewów owocowych uzależnione jest od wymagań danego gatunku. Wczesną wiosną, w lutym i marcu należy wykonać przycinanie krzewów agrestu, borówki amerykańskiej, aronii, porzeczek oraz malin, które owocują na pędach tegorocznych.

Latem natomiast konieczne jest przycięcie malin owocujących na pędach jednorocznych i jeżyn. Wykonywane jest ono na pędach, z których zostały już zebrane owoce.

4. Przycinanie krzewów ozdobnych

Termin cięcia krzewów, które zdobią nasz ogród, uzależniony jest od pory ich kwitnienia oraz tego, czy kwiaty zawiązują się na pędach tegorocznych lub zeszłorocznych. Wczesną wiosną warto więc przyciąć większość krzewów liściastych kwitnących na pędach tegorocznych, jak budleja, hortensja bukietowa i krzewiasta, pięciorniki, róże, większość tawuł oraz wrzosy. Cięcie wykonujemy na zeszłorocznych pędach, które dzięki temu się rozgałęziają, a roślina kwitnie w tym samym roku na nowych pędach. Należy pozostawić na gałązce dwa-cztery zdrowe pąki.

Tuż po kwitnieniu przeprowadza się natomiast cięcia na krzewach, których kwiaty pojawiają się na pędach zeszłorocznych: forsycji, lilakach, pigwowcu, tawule wczesnej, ozdobnych odmianach wierzby, wrzoścach czy złotlinie. Latem, tuż po kwitnieniu, konieczne będzie przycięcie jaśminowca oraz żylistka. W przypadku tych krzewów należy przyciąć tuż przy ziemi ich najstarsze pędy i skrócić o połowę jednoroczne.

Jeśli pielęgnacja ogrodu zajmuje Ci zbyt wiele czasu i nie do końca wiesz, jak się do niej zabrać, z pomocą przychodzą firmy specjalizujące się w aranżacji ogrodu i jego późniejszym utrzymaniu w pięknym stanie. Warto powierzyć tego typu prace profesjonalistom, którzy wydobędą pełnię uroku z naturalnego otoczenia wokół Twojego domu.

Pielęgnacja ogrodów Warszawa – sprawdź ofertę

Strona / opinie